Svalová únava

Svalová únava a regenerace pomocí magnetoterapie Biomag

Charakteristika programu svalová únava: Únava svalů po tréninku, po těžké fyzické práci a při stavech vyčerpanosti omezuje další fyzické aktivity a při nedostatečné regeneraci vede k mikrotraumatům a chronickému poškození.

 

 

 

Cíl aplikace magnetoterapie při svalové únavě

Cílem aplikace při svalové únavě je zmírnit bolest a vytvořit metabolické podmínky pro urychlenou regeneraci svalů.

Popis svalové únavy

Sval pro svou práci vyžaduje dodávku kyslíku a je limitován stavem energetických zásob glykogenu. V případě zvýšení intenzity aerobní zátěže, která vyžaduje větší dodávku kyslíku, než je transportní systém schopen zajistit, přechází pracující svalová tkáň na anaerobní způsob získávání energie. Dochází k nadprodukci laktátu a rozvoji metabolické acidózy. Laktát snižuje mobilizaci tukových rezerv a vede k většímu uplatnění glykogenu jako zdroje energie. Limitujícím faktorem je pak kritický pokles glykogenových zásob a následující hypoglykemie především v CNS. Důsledkem je pokles glykolýzy se snížením tvorby ATP a CP. Acidóza zhoršuje podmínky pro vznik a vedení svalových potenciálů, zhoršuje kontraktilitu svalstva. Pak mluvíme o fyziologické svalové únavě, kterou pociťujeme jako tíhu, slabost, případně bolest nebo ztuhnutí kosterních svalů. Unavené, vyčerpané svaly mají sklon ke třesu a křečím. Při svalové únavě se projevuje pokles svalové síly, ztráta rychlosti a jemné koordinace pohybů (Nauza). Při opakované pohybové činnosti, kdy přestávky nejsou dostatečné k tomu, aby nastalo plné zotavení, nastává akutní patologická únava (Máček, Vávra), která může končit selháním krevního oběhu a smrtí a u chronické patologické únavy může vést ke zmenšení a atrofii svalových vláken, která jsou nahrazována vazivovou tkání.

Využití magnetoterapie při svalové únavě

Při svalové únavě je nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag optimální rehabilitační metodou, která vede k okamžité vasodilataci, zvýšenému přísunu kyslíku a živin do exponovaných svalů, urychluje vyplavení kyselých metabolitů a přitom tlumí bolest a uvolňuje křeče a kontraktury. Tím dochází ke snížení svalové únavy. Aplikujeme na danou oblast vasodilatační a stimulační frekvence k podpoře regenerace plochým aplikátorem a doplňujeme pitným režimem s použitím magnetizované vody.

Magnetoterapie a svalová únava - Vaše dotazy

Chcete se dozvědět více o aplikaci magnetoterapie při svalové únavě? Kontaktujte nás!
S důvěrou se na nás obraťte, odpovíme na Vaše dotazy týkající se uplatnění magnetoterapie při svalové únavě.

Položky označené * jsou povinné.