Chronické zánětlivé onemocnění prostaty a účinek NPMP

Editor: | 5 února 2020

Navrátil P., Novák I., Šístek R., Urologická klinika v Hradci Králové

Chronické zánětlivé onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších urologických problémů. Touto chorobou trpí asi 10–15 % mladých mužů a mužů středního věku. Studie se zúčastnilo 21 pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním prostaty ve věku od 42 do 86 let. Léčebný plán vycházel ze zkušeností s jinými zánětlivými onemocněními (postupné snížení frekvence použití). Každá expozice magnetického pole trvala 30 minut, s frekvencí 24 Hz. Hodnocení probíhalo podle následujících kritérií: subjektivní výsledky byly hodnoceny pomocí dotazníku Americké urologické asociace (AUA). Dále se srovnávaly laboratorní výsledky: krevní obraz, plazmatická koncentrace minerálů (Na+, K+ Cl-), kreatinin, urea, PSA enzymatická aktivita, fosfatázy, mikrobiální kultivace spermií nebo prostatické sekrece. Dále bylo provedeno srovnání následujících instrumentálních vyšetření – uroflowmetrie a ultrazvukového vyšetření prostaty. Všechna vyšetření byla provedena před léčbou, po 10 expozicích a po 3 až 4 měsících po skončení magnetoterapie. Statistické vyhodnocení bylo prováděno pomocí následujících programů: StatSoft, Tulsa, OK, Friedman ANOVA. Ze 6 pacientů, kteří po vyšetření uroflowmetrem již dosahovali patologických hodnot, se projevilo zlepšení u 5 z nich. Ze 13 pacientů s pozitivní bakteriální kultivací, kteří byli léčeni zároveň i antibiotiky, v 8 případech bakterie vymizely. (Z literatury je dobře znám zesílený účinek kombinace magnetického pole a antibiotik.) Magnetoterapie se u tohoto onemocnění využívá především pro její analgetický účinek a zjevně pozitivní vliv na průběh chronického zánětu, který byl již prokázán u jiných, převážně revmatických zánětlivých onemocnění.

Závěry: Magnetoterapie je velmi přínosná pro pacienty trpící chronickými zánětlivými onemocněními prostaty. Velmi pozitivní účinky byly zaznamenány i u sexuální dysfunkce.

Chronické zánět prostaty a účinky magnetoterapie – Vaše dotazy

Zaujaly vás pozitivní účinky magnetoterapie při chronickém zánětu prostaty? Chcete se dozvědět více o aplikaci magnetoterapie při chronickém zánětu prostaty? Kontaktujte nás!
S důvěrou se na nás obraťte, odpovíme na Vaše dotazy týkající se uplatnění magnetoterapie při chronickém zánětu prostaty.

Související diagnóza: Zánět prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie – BHP)

Zjistěte více o magnetoterapii: Princip pulzní magnetoterapie (PEMF)

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x