Artritidy kloubů jsou zánětlivá kloubní onemocnění různého původu s výraznou imunitní složkou (revmatoidní artritida), ale také artritidy při dalších onemocněních jako dna, lupénka apod.

K nejčastějším artritidám postihujícím klouby patří revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a psoriatická artritida. Přesná příčina nemoci není známa, ale hlavním škodlivým mechanismem je neinfekční chronický nitrokloubní zánět – autoimunitní proces, kdy imunitní systém napadá a ničí vlastní tkáně. Projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Zánět po nějaké době vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

Revmatoidní artritida (polyarthritis progressiva, revma) je celkové chronické zánětlivé onemocnění pojivové tkáně, které je charakterizované zánětem kloubních struktur, vznikem granulační tkáně, devastací chrupavky, uvolňováním vazů, popř. jizvením. V těžších případech revmatoidní artritidy mohou vzniknout patologické změny i na dalších orgánech. Nemoc postihuje častěji ženy ve středním věku.

Onemocnění se projevuje bolestivostí, pocitem ranní ztuhlosti, otokem drobných kloubů rukou, popř. i kloubů jiných. Nejčastěji jsou zánětlivě postiženy drobné klouby ruky, zápěstí a hlezenní kloub, ale i kyčle a kolena.

Terapeuticky je důležitá úprava životního prostředí a životosprávy, rehabilitace, lázeňská léčba a léky s účinky protizánětlivými a analgetickými. Léčba zpomaluje celkovou progresi onemocnění.

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě této diagnózy. 

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Artritidy kloubů


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x