Při ischiasu mohou být prvním signálem občasné bolesti v oblasti bederní páteře a jako takové mohou předcházet akutnímu poškození meziobratlové ploténky a vyhřeznutí jejího jadérka do páteřního kanálu s následným útlakem kořene ischiadického nervu nejčastěji v přechodu bederní a křížové páteře (L – S1).

U lumboischiadického syndromu (houser, ústřel, ischias) jde o útlak kořenových nervů v oblasti bederní a křížové páteře s vystřelováním do dolní končetiny s výraznou akutní bolestí a omezenou pohyblivostí.

Často ischias vzniká po prochlazení a zánětu nervu (neuritis ischiadica) a po fyzické zátěži při nefyziologické poloze. Příčinou ischiasu je nejčastěji prudký pohyb, zvedání břemene v nefyziologické poloze apod.

Při ischiasu dochází k bolestivým kontrakturám hlubokých svalů kolem páteře. Projekce bolesti u lumboischiadického syndromu se liší podle lokalizace výhřezu.

Při výhřezu ploténky mezi obratli L3 – L4 vede bolest po přední straně nohy, při postižení mezi obratli L4 – L5 jsou popisované bolesti na boku nohy – lampasová projekce – a při výhřezu ploténky L5 – S1 bolest vychází z obratle přes zadní část nohy do paty.

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě tohoto onemocnění.

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Ischias (akutní)


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x