Ostruhy na patách jsou kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patné kosti v plosce nohy nebo vzácněji v úponu Achilovy šlachy.

Bolest v oblasti patní kosti vzniká přetížením úponů vazů a svalů mechanických přetížením, špatným obutím či vadným postavením nohy.

Při patní ostruze pata bolí v místě ostruhy, plosce nebo na jejím vnitřním okraji, pohyby kotníku nejsou omezeny a nejsou příznaky zánětu a otoku mimo ostruhu na patě.

Vyšetřením pomocí RTG lze vyloučit jiné příčiny bolesti jako úraz, artrózu aj.

Prevencí je hlavně správná obuv, péče o nohy – cvičení, masírování, protahování nohou, prstů a korekce vadného postavení nohou správnými protetickymi pomůckami. U sportovců při trvalejších bolestech doporučujeme odborné podologické vyšetření a následnou péči.

Léčení u lehčích forem ostruhy na patách – lokální aplikace protizánětlivých krémů, ortopedické pomůcky a rehabilitace. V těžších případech aplikaci akustické rázové vlny. Od ozařování měkkým RTG zářením se postupně upouští.

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě této diagnózy. 

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Patní ostruha


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x