Tinnitus (ušní šelesty a pískání v uších), nedoslýchavost a vertigo (zavratě) jsou tři základní příznaky u Menierovy nemoci.

Příčinou onemocnění je postižení vnitřního ucha s rovnovážným ústrojím – dysfunkce endolymfatického saku. Hlavním příznakem je záchvat rotačního vertiga, který je velice proměnlivý a obvykle ho předchází aura. Další dva příznaky, tinnitus a nedoslýchavost, jsou obvykle jednostranné.

Tinnitus (ušní šelesty nebo pískání v uších)  bývá trvalý nebo intermitentní. Nedoslýchavost se v průběhu onemocnění zhoršuje a k úpravě sluchu již nedochází. Kauzální léčba není známá.

V období záchvatu jsou podávány léky tlumící závrati a léky, které upravují složení a množství endolymfy. Po selhání všech ostatních možností je indikována chirurgická léčba.

U Menierova syndromu jde o stejné klinické projevy, ale příčina může být různá (např. hormonální poruchy, poruchy vodního metabolizmu, hypovitaminosy, toxické látky, poruchy krční páteře, poúrazové stavy apod.).

Ušní šelesty se mohou vyskytovat jako součást Menierovy nemoci nebo samostatně. Vždy je v pozadí porucha prokrvení a cévního zásobení vnitřního ucha. Proto je i léčba zaměřená na zlepšení přísunu okysličené krve a živin. Pokud jsou změny dlouhodobé a poškození trvalé – pak jsou efekty léčby minimální.

Cervikovestibulární syndrom vzniká při blokádě krční páteře spojené s poruchou prokrvení mozečku útlakem vertebrálních artérií. Vznikají závratě závislé na poloze hlavy.

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě tohoto onemocnění.

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Tinnitus (ušní šelesty, pískání v uších)