Tinnitus (ušní šelesty a pískání v uších), nedoslýchavost a vertigo (zavratě) jsou tři základní příznaky u Menierovy nemoci.

Příčinou onemocnění je postižení vnitřního ucha s rovnovážným ústrojím – dysfunkce endolymfatického saku. Hlavním příznakem je záchvat rotačního vertiga, který je velice proměnlivý a obvykle ho předchází aura. Další dva příznaky, tinnitus a nedoslýchavost, jsou obvykle jednostranné.

Tinnitus (ušní šelesty nebo pískání v uších)  bývá trvalý nebo intermitentní. Nedoslýchavost se v průběhu onemocnění zhoršuje a k úpravě sluchu již nedochází. Kauzální léčba není známá.

V období záchvatu jsou podávány léky tlumící závrati a léky, které upravují složení a množství endolymfy. Po selhání všech ostatních možností je indikována chirurgická léčba.

U Menierova syndromu jde o stejné klinické projevy, ale příčina může být různá (např. hormonální poruchy, poruchy vodního metabolizmu, hypovitaminosy, toxické látky, poruchy krční páteře, poúrazové stavy apod.).

Ušní šelesty se mohou vyskytovat jako součást Menierovy nemoci nebo samostatně. Vždy je v pozadí porucha prokrvení a cévního zásobení vnitřního ucha. Proto je i léčba zaměřená na zlepšení přísunu okysličené krve a živin. Pokud jsou změny dlouhodobé a poškození trvalé – pak jsou efekty léčby minimální.

Cervikovestibulární syndrom vzniká při blokádě krční páteře spojené s poruchou prokrvení mozečku útlakem vertebrálních artérií. Vznikají závratě závislé na poloze hlavy.

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě tohoto onemocnění.

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Tinnitus (ušní šelesty, pískání v uších)


Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x