Zánět prostaty, neboli benigní hypertrofie prostaty (BHP), je časté onemocnění mužů, výskyt kterého stoupá s věkem a začíná cca od 50 let.

Zvětšení, otok a zánětlivé změny vedou ke ztíženému průtoku moče a tím k častému močení o malých porcích. Jedná se o progresivní onemocnění, které může skončit selháním funkcí dolních močových cest a ledvinovou nedostatečnosti.

Zánět prostaty výrazně obtěžuje a je rizikovým faktorem i pro vznik maligního onemocnění prostaty. Prostata růstem utlačuje spodinu močového měchýře a dochází k reflexnímu spasmu hladké svaloviny hrdla močového měchýře, prostaty, části močové trubice a vzniká anatomická obstrukce.

Zvětšená prostata v důsledku benigní hyperplazie se projevuje poruchami močení – hovoříme o symptomech dolních močových cest na podkladě benigní hyperplazie prostaty a klinicky se projeví poruchami vyprazdňovacími, mikčními, močovou retencí, infekcí močových cest, hematurií až hydronefrozou a renální insuficiencí. Léčba zánětu prostaty je farmakologická – nejčastěji se podávají inhibitory 5alfa-reduktázy, alfablokátory, fytoterapeutika a chirurgická (TUR aj.)

Přečtěte si níže výsledky klinických studií prokazujících míru úspěšnosti nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie při léčbě této diagnózy. 

Klinické studie dle diagnoz:

Související diagnóza: Zánět prostaty, zvětšení prostaty (benigní hyperplazie – BHP)