Polyneuropatie - v2

MUDr. Peter Bednarčík CSc

Příznaky polyneuropatie

Vnímáte sníženou nebo jinak změněnou citlivost v končetinách? Pro neuropatii jsou charakteristické pocity brnění, pálení a bolest. Můžete se cítit nejistí při chůzi a postihovat vás může svalová slabost nebo křeče. Polyneuropatii může doprovázet také ubývání svalové hmoty na končetinách.

Diabetická polyneuropatie se vyskytuje u 15-25 % pacientů s cukrovko

Hlavní příznaky

 • X
  Snížená citlivost různých částí těla
 • X
  Zhoršená koordinace pohyb
 • X
  Palčivá bolest a mravenčení
 • X
  Nejistá chůze, při které hrozí pády
 • X
  Slabost nohou či rukou
 • X
  Svalové křeče
 • X
  Únava a narušený spánek

Fotogalerie

Bércové vředy

Upozornění.

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Popis a příčiny vzniku polyneuropatie

Polyneuropatie – co to je?

Polyneuropatie je skupina onemocnění postihující periferní nervy, tedy nervy v okrajových částech těla mimo centrální nervový systém.

Nejčastěji jde o polyneuropatii dolní končetiny. Zde narušená funkce nervů způsobuje mnoho různých obtíží od ztráty citlivosti nohou až po neschopnost udržet rovnováhu. Pod pojem polyneuropatie patří různé druhy poruchy funkce nervů.

Biomag
Polyneuropatie - v2 15

Časté druhy a typy polyneuropatie

Polyneuropatie se rozlišuje podle toho, co ji způsobuje a jaké jsou její projevy. Může se dělit také podle časového hlediska, tedy na akutní a chronickou.

Hlavní 3 typy polyneuropatie:
1 .chronická symetrická periferní neuropatie – dlouhodobé onemocnění postihující obě končetiny, obvykle dolní,
2. mononeuropatie, při které jsou poškozeny jednotlivé nervy,
3. akutní symetrická periferní neuropatie – tu většinou způsobuje závažné autoimunitní onemocnění Guillainův-Barrého
syndrom.

Druhy polyneuropatie dle příčiny onemocnění:
– Diabetická polyneuropatie,
– alkoholová polyneuropatie,
– autoimunitní polyneuropatie,
– související s bakteriální či virovou infekcí,
– související s endokrinními nemocemi (například poruchy funkce štítné žlázy.),
– související s onemocněními jater a ledvin,
– způsobená léky či léčbou (například po chemoterapii),
– způsobené nedostatkem některých vitaminů řady B a vitaminu E.

Mezi další označení druhů polyneuropatie, se kterými se pacienti
s poruchami funkce nervů setkávají, patří:

Senzomotorická polyneuropatie

Poškození nervových buněk, nervových vláken a
ochranné vrstvy neuronů

Polyneuropatie s paretickými projevy

Polyneuropatie různého původu, kterou doprovází paréza – částečné
ochrnutí části těla

Senzitivní polyneuropatie

Postihuje senzitivní vlákna

Chronická zánětlivá demyelinizací polyneuropatie – CIDP

Stav, kdy imunitní systém poškozuje periferní nervy a
způsobuje svalovou slabost a zhoršení reflex

Příčiny polyneuropatie

 • X
  cukrovka (diabetes)
 • X
  nadměrná konzumace alkoholu,
 • X
  nemoci jater či ledvin
 • X
  toxické látky
 • X
  cévní choroby
 • X
  autoimunitní onemocnění
 • X
  onkologická onemocnění včetně nezhoubných nádorů
 • X
  hormonální nerovnováha
 • X
  chemoterapie
 • X
  nedostatek některých živin a vitaminů
 • X
  infekční nemoci

Polyneuropatie ze stresu?

Pacienti si mohou klást otázku, jestli je stres jednou z příčin polyneuropatie. Toto
onemocnění není samo o sobě způsobené stresem, ale dlouhodobý stres může
zhoršovat neuropatickou bolest.

Rizikové faktory

Za hlavní rizikový faktor se považuje cukrovka (diabetes mellitus), zejména pokud je hladina krevního cukru dlouhodobě na špatné úrovni. K dalším rizikovým faktorům patří vysoký krevní tlak, konzumace alkoholu a vystavení toxickým látkám včetně cigaretového kouře.

Problémem může být také nadváha a nedostatek fyzické aktivity. Riziko polyneuropatie zvyšuje špatná životospráva a nevyvážená strava. Problémem může být i oslabená imunita.

Diagnostika polyneuropatie

Stanovení diagnózy polyneuropatie nemusí být jednoduché, protože škála příznaků je velmi široká. Lékař s vámi podrobně probere všechny obtíže a bude se ptát i na neurologická onemocnění v rodině. Vyšetření krve bude zahrnovat například testy na cukrovku, nemoci štítné žlázy, jater a hodnocení stavu imunity. Při vyšetření u neurologa se zkoumá
kvalita reflexů, svalová síla, citlivost či koordinace, které mohou ukázat rozsah poškození nervů. V případě potřeby lékař doporučí magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření, případně elektromyogra

Biomag
Polyneuropatie - v2 16

Komplikace při neléčení

Nejpokročilejší fáze nemoci, někdy nazývaná jako konečné stádium polyneuropatie, může znamenat kompletní ztrátu citlivosti v nohou. V praxi to přináší velká omezení, například neschopnost chůze.

Doporučujeme neodkládat léčbu polyneuropatie

Neodkládejte léčbu polyneuropatie, a pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže nebo pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte odborného lékaře. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím

Léčba polyneuropatie

Všechny pacienty s tímto nervovým onemocněním zajímá, jestli je polyneuropatie léčitelná.
Léčba polyneuropatie začíná určením příčiny obtíží a podle toho vám lékař doporučí konkrétní
léčebný postup. Zázračný lék na polyneuropatii, který by vás rychle zbavil všech potíží, není k
dispozici, ale využívají se různé druhy léků a doplňkové léčebné metody.

 • U pacientů s cukrovkou je zásadní správná kontrola hladiny krevního cukru.
 • Doporučuje se omezit alkohol a dbát na správnou výživu včetně doplnění chybějících vitaminů.
 • Úlevu od příznaků polyneuropatie přinášejí například léky proti bolesti.
 • Své místo v léčbě mají také antidepresiva.

Při léčbě se někdy využívá stimulace nervů, fyzioterapie, akupunktura či ortopedické pomůcky, které zlepšují kvalitu života pacientů s polyneuropatií.

Pacienty často zajímá, jestli polyneuropatie může ustoupit. Pokud souvisí například s virovou žloutenkou, její projevy mohou ustoupit po vymizení příznaků žloutenky. K regresi polyneuropatie může dojít také po ukončení chemoterapie, pokud se problémy objevily v souvislosti s touto protinádorovou léčbou.

Biomag

Upozornění.

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Léky na polyneuropatii

Při léčbě se využívají léky podle konkrétní příčiny polyneuropatie – například inzulin v případě cukrovky, nebo hormony štítné žlázy v případě poruchy funkce štítné žlázy.

Na tlumení bolesti se využívají analgetika (léky proti bolesti), jejich užívání by ale nemělo být dlouhodobé. Lékaři někdy předepisují také antidepresiva a antikonvulziva (léky proti epilepsii a křečím. Od lékaře můžete dostat také recept na kortikosteroidy, tedy léky zmírňující svědění, otoky a záněty. U některých typů polyneuropatie se využívají léky působící na imunitní systém.

Biomag
Polyneuropatie - v2 17

Polyneuropatie strava – jaký jídelníček je vhodný?

Složení jídelníčku může mít vliv na rozvoj i závažnost polyneuropatie. Důležité je dostatek vitaminů řady B a vitaminu E, které jsou zásadní pro dobrý stav
nervů. U cukrovkářů je klíčové dodržování diabetické diety podle doporučení lékaře.

Polyneuropatie káva

Pro mnoho lidí bez ohledu na věk je ranní káva celoživotním zvykem. Slučuje se ale káva s polyneuropatií? Přestože kofein obsažený v kávě má povzbuzující účinky, nadměrné množství může mít negativní vliv na nervový systém. Kofein sám o sobě polyneuropatii nezpůsobuje, ale může představovat zátěž pro nervovou soustavu a zvýraznit neuropatickou bolest. (28)

Polyneuropatie a rehabilitace

Rehabilitace zlepšuje pohyblivost, stabilitu a schopnost věnovat se běžným každodenním činnostem. Rehabilitační program vždy respektuje příznaky a stav konkrétního pacienta. Co je obvykle součástí rehabilitace při polyneuropatii?

 • Cviky na posílení svalstva a celkové zvýšení kondice
 • cvičení na podporu hybnosti pohybového aparátu
 • podpora rovnováhy s cílem minimalizovat riziko pádu
 • masáže měkkých tkání,
 • praktické tipy, jak správně používat ortopedické pomůcky

Polyneuropatie a lázně

Možnosti lázeňské léčby s diagnózou polyneuropatie je nutné zkonzultovat s ošetřujícím lékařem. Ten také vystavuje návrh na lázeňskou léčbu za podmínek daných zdravotní pojišťovnou.

Přesný program lázeňské léčby závisí na stavu pacienta a kromě cvičení, fyzioterapie či masáží může zahrnovat například hydroterapii. Vodoléčba přináší úlevu od bolesti, uvolňuje svalstvo a zlepšuje krevní oběh.

Životní styl a polyneuropatie

Zdravý životní styl je důležitou součástí prevence i léčby polyneuropatie. Krevní hodnoty při polyneuropatii může zlepšit pestrá strava bohatá na vitaminy a minerály a omezení alkoholu. Dbejte také na pravidelný pohyb, který podporuje obranyschopnost organismu. Měli byste samozřejmě dodržovat léčbu případných dalších onemocnění.

U pacientů s polyneuropatií se nemusí nijak lišit délka života od zdravých osob. Předpokladem je dodržování všech doporučení od lékaře. U některých typů polyneuropatie se ale může zdravotní stav v průběhu času zhoršovat.

Biomag

Upozornění.

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Vhodná cvičení a sport

U pacientů s polyneuropatií je potřeba volit takové sportovní činnosti a cviky, které neohrozí jejich bezpečnost a nezvýší riziko pádu či úrazu. Fyzická aktivita by měla respektovat aktuální kondici a pohybové schopnosti. Správně zvolené cvičení a fyzioterapie podpoří hybnost, motoriku či stabilitu. Může také zmírnit neuropatickou bolest.

Doplňky stravy

Doplňky stravy umí organismu dodat chybějící vitaminy či minerály. V případě polyneuropatie se klade důraz na vitaminy B1, B12 a vitamin E. Doplňky stravy s obsahem vitaminu B12 jsou obzvlášť důležité pro vegany a vegetariány. Výběr vhodného doplňku zkonzultujte se svým lékařem

Shrnutí a doporučení

Biomag

Navštivte lékaře – neurologa

čbu polyneuropatie vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.

Biomag

Kauzální léčba polyneuropatie

Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny vaší polyneuropatie. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení

Biomag

Symptomatická léčba: Tlumení bolestí, otoků a zlepšení prokrvení

Symptomatická léčba je zaměřena na projevy či příznaky (symptomy) onemocnění. Taková léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života a v průběhu onemocnění podpořit komplexní léčbu

Základní léčebné efekty 3D pulzní magnetoterapie Biomag

Přístroje pro pulzní magnetoterapii Biomag poskytují šest základních léčebných efektů. Tyto efekty mají široké využití při podpoře tlumení
projevů různých zdravotních potíží. Více informací naleznete viz. určený

Biomag

Protibolestivý efekt

PEMF díky elektromagnetické indukci, podmiňuje vznik proudu v nervových vláknech. Tento indukovaný proud způsobuje blokování průchodu bolestivých počitků z místa bolesti přes míchu až do mozkových center.

Biomag

Hojivý efekt

okud by se pro stejný účel použil smysluplný text, bylo by těžké hodnotit pouze vzhled, aniž by se pozorovatel nechal svést ke čtení obsahu. okud by se pro stejný účel použil smysluplný text, bylo by těžké hodnotit pouze vzhled.

Biomag

Protiotokový efekt

Důležitou roli u protiotokového efektu PEMF hraje zlepšená perfuze, tedy lepší průtok tkáněmi. Zrychlení látkové výměny po aplikaci umožní rychlejší vstřebávání otoků.

Biomag

Myorelaxační efekt

Působením PEMF se urychluje odplavování kyselých metabolitů, které způsobují bolestivé dráždění ve svalech a v místech chronických zánětů.

Biomag

Vazodilatační efekt

PEMF s vhodně nastavenými parametry působí proti takzvanému penízkovatění neboli shlukování erytrocytů, které přenáší kyslík v krvi.

Biomag

Metabolicko-detoxikační efekt

Tam, kde je PEMF aplikována, působí na každou buňku a indukuje v ní slabé elektrické proudy. Základem každého detoxikačního procesu je právě lepší zásobení živinami a lepší odváděmetabolických zplodin z tkání.

Vyzkoušejte 3D pulzní magnetoterapii i vy. Rezervujte si termín již dnes.

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní magnetoterapie Biomag. Kromě přímého zakoupení přístrojů, možnosti dlouhodobého pronájmu tak nyní máte možnost vyzkoušet bezplatnou aplikaci.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií osobně seznámit a nezávazně ji otestovat ještě před zakoupením.

Lorem

Tady je nějaké úvodní info