Syndrom karpálního tunelu

popis a lečba

Mudr. Peter Bednarčík

Popis, příznaky a léčba karpálního tunelu

Cítíte mravenčení a brnění v dlani a prstech? Bolí vás ruka, když píšete nebo řídíte? Tyto problémy mohou být známkou syndromu karpálního tunelu. Lidově se říká, že vás trápí „karpály“. Bolesti při této nemoci jsou nepříjemné a mohou vás omezit v mnoha každodenních aktivitách.

15-20% lorem ipsum Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Asperiores, consequatur consequatur cum delectus dolor dolores harum

Co je syndrom karpálního tunelu?

Jedná se o stav, při kterém je nerv v oblasti zápěstí utlačován v prostoru karpálního tunelu a nemůže správně přenášet informace mezi rukou a mozkem.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Symptomy syndromu karpálního tunelu jsou u většiny pacientů stejné a jedná se o:

brnění a mravenčení prstů na rukou nebo v celé dlani
ztráta citlivosti a trnutí v oblasti zápěstí
slabost při používání ruky
bolest a otok zápěstí

Příznaky se většinou objevují postupně a potíže bývají horší v noci.

Polyneuropatie - pacienty trápí mravenčení a bolest

Věděli jste, že:
 • každý rok je diagnostikováno až 350 případů syndromu karpálního tunelu na 100 000 obyvatel
 • ženy jsou postiženy tímto syndromem třikrát častěji než muži
 • průměrný věk pacientů je 45–55 let.
Upozoernění lékaře

Správnou diagnózu může stanovit jen lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu

„Karpály“ jsou způsobené tlakem na středový nerv (odborně nervus medianus). Tento útlak důležitého nervu může mít různé příčiny. Můžete se s ním setkat po zlomenině zápěstí a při některých onemocněních, jako je revmatoidní artritida nebo cukrovka. Syndromem karpálního tunelu trpí také ženy v těhotenství nebo lidé, kteří v práci dělají dlouhodobě stejné pohyby zápěstí, například u montážních linek.

Akutní forma syndromu karpálního tunelu není příliš běžná. Za náhlé zvýšení tlaku v karpálním tunelu může většinou úraz, popálenina nebo infekce.

Karpály: akutní i chronické

Chronická forma, tedy dlouhodobé trvání problémů se zápěstím, je mnohem častější. Pacienti mohou mít příznaky v řádu měsíců i let.

Syndrom karpálního tunelu v těhotenství

Potíže s „karpály“ v těhotenství souvisí se zadržováním tekutin v těle během tohoto období. Kvůli tomu dochází ke dráždění středového nervu a ženy mají potíže typické pro syndrom karpálního tunelu. Po porodu problémy většinou samy odezní. Pacientky tuto situaci popisují tak, jako by syndrom karpálního tunelu náhle zmizel.

Rizikové faktory syndromu karpálního tunelu

Pětice rizikových faktorů vám napoví, kdo je nejvíce ohrožen syndromem karpálního tunelu a jestli mezi rizikové osoby nepatříte také.

 • V minulosti jste prodělali zlomeninu nebo úraz zápěstí.
 • Pracujete na pozici, kde neustále opakujete stejné pohyby ruky nebo zápěstí.
 • Často používáte vibrující pracovní náčiní, například vrtačku.
 • Hrajete intenzivně na hudební nástroj, který zatěžuje zápěstí.
 • Máte v příbuzenstvu někoho, kdo také trpěl na syndrom karpálního tunelu.

Potíže se zúženým karpálním tunelem postihují ženy třikrát častěji než muže, proto je rizikovým faktorem i ženské pohlaví.

(Auto)test syndrom karpálního tunelu – jak zjistit problém s karpály?

Příznaky syndromu karpálního tunelu je potřeba řádně vyšetřit. Využívají se k tomu různé vyšetřovací metody. Jedním ze základních vodítek je Phalenův test. Ten spočívá v tom, že k sobě pevně přimáčknete hřbety rukou, prsty míříte směrem dolů a předloktí máte paralelně se zemí. V této pozici vydržte alespoň minutu. Pokud budete cítit brnění, mravenčení nebo palčivou bolest, pravděpodobně trpíte syndromem karpálního tunelu.

Který lékař řeší „karpály“ aneb diagnostika v kostce

S problémy, které jsou typické pro syndrom karpálního tunelu, můžete navštívit praktického lékaře, neurologa nebo ortopeda. Ošetřujícího lékaře bude zajímat přesný popis potíží, kdy se bolesti objevují, co vám přináší úlevu a jak dlouho problémy trvají.

Pro určení diagnózy je důležité prohmatání prstů a zápěstí, při kterém lékař zjišťuje citlivost a sílu ruky. Díky ultrazvukovému vyšetření lékař získá přehled o stavu zápěstí zevnitř. Rentgenové vyšetření může pomoci v tom, že odhalí jiné nemoci, které se mohou projevovat podobně jako syndrom karpálního tunelu. Elektromyografické vyšetření (EMG) karpálního tunelu měří vodivost nervů a může diagnózu nejen potvrdit, ale také určit její závažnost.

Léčba syndromu karpálního tunelu

Přehlížení potíží a nedostatečná léčba mohou způsobit trvalé poškození nervů a svalů. S léčbou se proto vyplatí začít co nejdříve. Jak tedy léčit syndrom karpálního tunelu? Prvním a nejjednodušším krokem v léčbě je omezení aktivit, které problémy se zápěstím zhoršují. Při činnostech, které ruku namáhají, se doporučují pravidelné pauzy a uvolňovací cviky. Dobrým pomocníkem je také dlaha nebo ortéza. Nosit se může i v noci, kdy bolesti karpálního tunelu bývají silnější než ve dne. Krátkodobě je možné užívat léky proti bolesti (nesteroidní antirevmatika). Mezi ně patří například léky obsahující účinnou látku ibuprofen. Využívají se také kortikosteroidy, které ulevují od bolesti, otoků a zánětu. Dalším možným způsobem léčby je operace karpálního tunelu.

Ortéza na karpální tunel
S ortézou nebo dlahou na karpální tunel se dá pracovat

Mast na karpální tunel

Pacienti se v lékárnách a ordinacích často ptají, jestli se dají používat nějaké „domácí léky“ na syndrom karpálního tunelu. Úlevu od bolesti mohou přinést masti – například ty s obsahem mentolu. Další variantou jsou masti s různými bylinnými extrakty, které se nanáší na zápěstí a ruku. S jejich výběrem poradí buď lékař nebo lékárník.

Doplňky stravy při syndromu karpálního tunelu

 • Správně poskládaný jídelníček může při potížích s karpály zmírnit projevy tohoto syndromu.
 • Obecně platí rada omezit jídla, která podporují zánět (například potraviny s vysokým obsahem cukru, masné výrobky s vysokým množstvím nezdravých tuků, smažené a solené pokrmy).
 • Do jídelníčku byste naopak měli zařazovat ryby, zeleninu, ořechy, ovoce a bylinky.
 • Využívat se dají také doplňky stravy s obsahem vitaminu B12, B6 a omega-3 mastné kyseliny.

Syndrom karpálního tunelu a operace

K operaci se přistupuje v situacích, kdy žádné jiné postupy nepomáhají, nebo když jsou příznaky syndromu karpálního tunelu závažné. Cílem operace je uvolnit tlak na nerv v zápěstí a zbavit pacienta bolesti.

Doba hojení po operaci karpálního tunelu se pohybuje v řádu týdnů až měsíců. Zhojení rány viditelné na kůži je ale rychlejší a trvá několik týdnů. Při zotavování po operaci je potřeba ruku zatěžovat postupně a nevystavovat zápěstí extrémním pozicím nebo velké zátěži.

Syndrom karpálního tunelu – operace
Po operaci karpálního tunelu mají pacienti ránu na zápěstí

Jak řešit otok po operaci?

Operace karpálního tunelu má stejně jako jakákoliv jiná operace určitá rizika. Může se jednat například o infekci nebo otok v místě operace. Jakékoliv komplikace při hojení je potřeba řešit s lékařem, který stanoví nejvhodnější postup. Obecně na otoky pomáhají například studené obklady.

Prevence a cvičení při syndromu karpálního tunelu

Zásady prevence syndromu karpálního tunelu se dají shrnout do pěti bodů.

 • Uberte na síle. Při mnoha každodenních činnostech nevědomky tlačíte na zápěstí velkou silou, aniž by to bylo potřeba. Jedná se například o křečovité držení počítačové myši, psaní na klávesnici nebo držení volantu.
 • V průběhu dne opakujte uvolňovací cviky.
 • Dbejte na správné držení celého těla. Na syndrom karpálního tunelu má vliv i pozice hlavy, ramenou a krční páteře.
 • Při práci v chladu noste rukavice.
 • Uspořádejte si pracovní prostředí tak, aby bylo pohodlné a nemuseli jste dělat nepřirozené pohyby rukama.

Cvičení a „karpály“

Cvičení při syndromu karpálního tunelu vám může ulevit od nepříjemných bolestí. Vyzkoušejte 5 jednoduchých cviků, které se dají dělat i ve chvílích, kdy sedíte u stolu nebo čekáte na autobus.

 • Opakovaně zatínejte a otvírejte pěst. Cvik několikrát opakujte.
 • Zvedněte ruce nad hlavu, umožníte tak lepší proudění krve.
 • Ohýbejte jemně zápěstí směrem nahoru a dolů.
 • Položte dlaň na stůl a druhou ruku dejte kolmo přes hřbet ruky. Zápěstí a prsty spodní ruky zvedejte, druhou rukou na ni vyvíjejte tlak směrem dolů.
 • Mačkejte opakovaně malý pěnový míček v dlani.

Inspiraci na další protahovací cviky a nácvik správného držení horní části těla nabízí také jóga. Nechte si poradit od kvalifikovaného lektora jógy, který vám cviky předvede, abyste je dělali správně.

Jak cvičit?

Cviky na syndrom karpálního tunelu – protahování zápěstí

Cviky na syndrom karpálního tunelu – zapojují se obě ruce

Cviky na syndrom karpálního tunelu – mačkání míčku v dlani

Shrnutí a zajímavosti

 • Nenechte potíže s karpálním tunelem dojít do fáze, kdy budete trpět silnými bolestmi. Myslete v práci i doma na ergonomii, tedy optimální rozměry a uspořádání pracovní plochy a všech pomůcek. Důležitá je i pohodlná pozice těla při práci.
 • Syndrom karpálního tunelu se někdy hodnotí jako nemoc z povolání. Nejčastějším důvodem je přetěžování. V Česku tvoří tento syndrom významnou část všech nemocí z povolání.
 • Za obdobu syndromu karpálního tunelu, který postihuje nohu, se dá považovat syndrom tarzálního tunelu. Opakovaný tlak na tibiální nerv, který se nachází blízko kotníku, způsobuje bolest na chodidle nebo přímo v kotníku.
Navštivte lékaře

Léčbu syndromu karpálního tunelu určuje vždy lékař na základě vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.

Efektyx MGT

Efekty MGT: protibolestivý, protiotokový a hojivý efekt s podporou regenerace.

Lorem
 • Položka
 • Položka
 • Položka
 • Položka
 • Položka
 • Položka
 • Položka
 • Položka