Operace kyčelního kloubu (i endoprotéza), umělý kloub – TEP

Editor: | 25 listopadu 2019

Máte úporné bolesti v kyčli a nedají vám spát? Trvají již dlouho a běžné léky nezabírají? Je možné, že vám lékař navrhne výměnu kloubu za umělý. Kvalitní rehabilitační péčí před i po operaci lze dosáhnout návratu k běžným činnostem každodenního života.

Operace kyčelního kloubu - popis
Obrázek: Operace kyčelního kloubu (i endoprotéza), umělý kloub – TEP

Hledáte řešení bolestí?

Chcete se zbavit potíží?

Popis operace kyčelního kloubu a příčiny její nutnosti

Operace kyčelního kloubu (endoprotéza) je náhrada kloubu poškozeného opotřebením či úrazem kloubem umělým. Nejčastěji jde o náhradu z kombinací kovu a plastu. První umělé kyčelní klouby byly využity již v padesátých letech.

Nejčastěji se operuje kyčelní kloub. Kolenních kloubů je zhruba o polovinu méně. Vyvíjejí se i náhrady dalších kloubů – ramenních, loketních, hlezenních, ale i kloubů prstů.

V současné době se často přistupuje k miniinvazivní operaci kyčelního kloubu, která znamená pro pacienta kromě menší jizvy také minimální ztrátu krve, kratší pobyt v nemocnici a rychlejší návrat k běžným aktivitám.

Indikace pro operaci a implantaci umělého kloubu je IV. stupeň jeho opotřebení, také pokud selhává konzervativní léčba. Jde o stav, kdy je významně porušená funkce kloubu, nebo je kloub zdrojem velmi intenzivních bolestí.

Nejčastějším důvodem operace jsou:

 • artrózy,
 • kostní nádory,
 • zlomeniny,
 • reimplantace,
 • a další.

Léčba před a po operaci kyčelního kloubu  – zbavte se potíží

Během několika dnů po operaci v závislosti na doporučení ošetřujícího lékaře je doporučováno kloub postupně zatěžovat. S pomocí berlí lze realizovat první kroky.

Po propuštění z nemocnice je postupně pacient předán do rehabilitační péče. Jejím cílem je dosáhnout plného zatížení kloubu a umožnit návrat k běžným činnostem každodenního života.

Pacient má nárok na zahájení lázeňské péče. Nastoupit do lázní často může i přímo z nemocnice.

Významnou roli v rámci rehabilitace má 3D pulzní terapie Biomag. Jde o rehabilitační metodu, která je plně použitelná i v případech kdy jsou u pacientů implantovány kovové materiály jako endoprotézy, šrouby, dlahy, stenty a další.

3D terapie Biomag je indikována před operací, kdy zlepšuje vitalitu tkání, a také po operaci k urychlení hojení a návratu plné hybnosti. Kromě toho se uplatní i při uvolňování endoprotéz na zlepšení stavu kostní tkáně a zpevnění protézy.

Vysvětlení vybraných pojmů:

 • Reimplantace – termín znamená opakovanou, zpětnou implantaci.
 • Endoprotéza – protéza, vkládá se do lidského organismu (například totální endoprotéza kyčle – TEP).

Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě operace kyčelního kloubu?

 • Působí proti bolestem.
 • Má regenerační efekt na kostní tkáň.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez léků.
 • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Klinicky nejvýznamnější účinky 3D pulzní terapie Biomag u pacientů po operaci kyčelního kloubu spočívají v analgetickém (protibolestivém), regeneračním a hojivém efektu.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

 

Jsem po operaci levého kyčelního kloubu-totální endoprotéza. Za 3 měsíce od začátku používání magnetoterapie, tj. 6 měsíců od operace kyčle, mohu chodit bez holí, s plným zatížením.

Mgr. František Bartoňek, Šumvald

Přístroj používám na endoprotézy v obou kolenech. Kolena mě nebolí, chodím bez holí.

Marie Řeháčková, Vršce

Jsem po TEP obou kolen. Magnetoterapie mě také pomáhá, hlavně když si obě nohy pokládám na ten větší magnet.

Eva Jánošová, Rumburk

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění
a potíže:

 • Diabetes
 • Bolesti páteře
 • Bércové vředy
 • Vysoký tlak
 • Karpální tunel
 • Artrózy kloubů
 • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii.

Zákazník

Zanechte kontakt našemu specialistovi

 • ✓ Poskytne veškeré informace, které Vás zajímají
 • ✓ Posoudí Vaše zdravotní potíže
 • ✓ Pomůže s výběrem nejvhodnějšího přístroje
 • Umožní vyzkoušení a případně pro Vás zajistí objednání přístroje

Položky označené* jsou povinné.

Zásady ochrany osobních údajů zde.Informativní dodatek ke zpracování osobních údajů zde.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x