Svalová únava

Editor: | 25 března 2020

Tuhnou vám svaly? Cítíte slabost a bolest v nohou či rukách? Těžký trénink nebo fyzická práce, může způsobit svalovou únavu. Ta se projevuje také poklesem síly, ztrátou rychlosti a jemné koordinace pohybů. Je pravý čas si odpočinout a regenerovat.

Svalová únava – popis diagnózy
Obrázek: Svalová únava

Hledáte řešení svalové únavy?

Chcete se zbavit potíží?

Popis svalové únavy a příčiny vzniku

Jde o únavu svalů po tréninku, po těžké fyzické práci a při stavech vyčerpanosti.

Lze ji pociťovat jako tíhu, slabost, případně bolest nebo ztuhnutí kosterních svalů. Většinou se objevuje na nohou a rukách. Projevuje se pokles svalové síly, ztráta rychlosti a jemné koordinace pohybů. Vyčerpané svaly mají sklon ke třesu a křečím.

Únava omezuje další fyzické aktivity a při nedostatečné regeneraci vede k mikrotraumatům a chronickému poškození. Důležité je neignorovat ji, jelikož jde o varovný signál!

Při opakované pohybové činnosti, kdy přestávky nejsou dostatečné k tomu, aby nastalo plné zotavení, nastává akutní patologická únava, která může končit až selháním krevního oběhu.

Chronická patologická únava může vést ke zmenšení a atrofii svalových vláken, která jsou nahrazována vazivovou tkání.

Jak svalová únava vzniká?

Sval pro svou práci vyžaduje dodávku kyslíku a energetických zásob glykogenu.

V případě zvýšení intenzity aerobní zátěže, která vyžaduje větší dodávku kyslíku, než je transportní systém schopen zajistit, přechází pracující svalová tkáň na anaerobní způsob získávání energie. Dochází k nadprodukci laktátu (kyseliny mléčné) a k rozvoji metabolické acidózy (výrazného okyselení).

Dalším zatížením se situace zhoršuje, glykogen jako zdroj energie je nahrazován bílkovinami a nedostatečným přívodem kyslíku se vytváří více laktátu. Acidóza zhoršuje podmínky pro vznik a vedení svalových potenciálů, zhoršuje kontraktilitu svalstva.

Léčba svalové únavy – zbavte se potíží

Je důležité rozumně reagovat na příznaky svalové únavy, a to snížením tréninkové zátěže, nastolit dostatečný odpočinek, který vystřídá fáze tréninku.

Pasivní odpočinek (spánek, masáže, koupele, sauna) je vhodné využít v případě aerobního typu zátěže (zátěže za přítomnosti kyslíku). Důležitá je i zvýšená dávka sacharidů.

V případě anaerobního typu zátěže (zátěže za nepřítomnosti kyslíku) je důležité volit aktivní odpočinek jako cvičení ve vodě, doplňkové sporty. Ty zajistí rychlejší odplavování zplodin.

Na bolesti a uvolnění svalů lze použít i masti a gely zakoupené v lékárně či další přípravky jako je hořčík či vitamín D.

Doporučenou regenerační metodou je také 3D pulzní terapie Biomag. Vede k okamžité vasodilataci, zvýšenému přísunu kyslíku a živin do exponovaných svalů. Dále urychluje vyplavení kyselých metabolitů, a přitom tlumí bolesti a uvolňuje křeče.

Vysvětlení vybraných pojmů:

 • Myopatie – onemocnění kosterního svalstva projevující se jeho ochablostí.
 • Svalová horečka – bolest svalů den či dva po výkonu, jehož příčinou je přetížení, vzniká nahromaděním laktátu a poraněním svalových vláken.
 • Chronický únavový syndrom (chronic fatigue syndrome, CFS) – onemocnění, které se projevuje pocity absolutního vyčerpání, nepřekonatelné únavy bez zjevné příčiny.
 • Aerobní zátěž – zátěž nebo aktivita, který probíhá za přítomnosti kyslíku.
 • Anaerobní zátěž – zátěž nebo aktivita, která probíhá bez přítomnosti kyslíku.

Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě svalové únavy?

 • Pomáhá mírnit bolesti.
 • Vytváří metabolické podmínky pro urychlení regenerace svalů.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez dalších léků či doplňků stravy.
 • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) v případě svalové únavy jsou podloženy mnoha studiemi. Například klinická studie provedená výzkumným týmem Hye-Seon Jeona v jihokorejském Soulu na 30 univerzitních studentech potvrzuje, že léčba pomocí pulzní terapie (PEMF) výrazně zmírňuje projevy svalové horečky a ztuhlost svalstva. Z publikovaného textu vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag může pomoci při léčbě těchto potíží.  Více o vědecké studii.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

 

Přístroj jsem si pořídil z důvodu odstranění bolestí lýtkového svalu, ty se objevovaly při zvýšené fyzické námaze. Léčbu jsem podporoval dalšími prostředky. Stav se postupně zlepšoval, došlo ke zkrácení doby rehabilitace, bolesti vymizely.

Evžen Kraus, Doksy

Používáme lékařem předepsané léky a ve večerní době využíváme váš přístroj. Zvláště při zvýšené fyzické námaze v průběhu prací na zahradě. Při růstu únavy častěji využíváme opakování léčebných cyklů.

Stanislav Košvanec, Křinec

Přístroje Biomag bych doporučila sportovcům. V kombinaci s dalšími rehabilitačními prostředky lze pulzních magnetických polí velice účinně využívat jak k prevenci, tak i k léčbě obtíží spojených se sportovním výkonem.

Ludmila Formanová, Čáslav

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění
a potíže:

 • Diabetes
 • Bolesti páteře
 • Bércové vředy
 • Vysoký tlak
 • Karpální tunel
 • Artrózy kloubů
 • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii.

Zákazník

Zanechte kontakt našemu specialistovi

 • ✓ Poskytne veškeré informace, které Vás zajímají
 • ✓ Posoudí Vaše zdravotní potíže
 • ✓ Pomůže s výběrem nejvhodnějšího přístroje
 • Umožní vyzkoušení a případně pro Vás zajistí objednání přístroje

Položky označené* jsou povinné.

Zásady ochrany osobních údajů zde.Informativní dodatek ke zpracování osobních údajů zde.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x