Vrcholový sport – namožení, únava, mikrotraumata

Editor: | 19 srpna 2020

Pravidelně sportujete? Cítíte se však slabí, vyčerpaní a bolí vás svaly? Pravý čas na odpočinek a regeneraci. Tělo vám dává jasně najevo, že dosahujete hranice, kdy funguje spolehlivě. S pokračující aktivitou roste riziko zranění či mikrotraumat!

Namožení, mikrotraumata – popis diagnózy
Obrázek: Vrcholový sport – namožení, únava, mikrotraumata

Hledáte řešení namožení, únavy?

Chcete se zbavit potíží?

Popis namožení, únavy a mikrotraumat při vrcholovém sportu a příčiny vzniku

Častým problémem u vrcholového i rekreačního sportu bývá úrazovost. Jde o stav, kdy momentální výkonnost organismu neodpovídá požadovanému výkonu a dojde k selhání tkáně.

Pokud je poškození velké, vzniká úraz. Jedná-li se o menší lokální přetížení, vzniká mikrotrauma.

Jako varovný signál je dobré brát v úvahu únavu, slabost, tíhu, případně bolest svalů.

V tento okamžik je důležitá adekvátní regenerace. V případě přetěžování vznikají v postižených tkáních (svaly, vazy, kosti) mikrotraumata, dystrofické změny se zřetelnou poruchou prokrvení a edém. Ten zhoršuje celý stav tím, že omezuje prokrvení postižené oblasti a vede k progresi dystrofických změn. Jde o trhlinky, rezidua (zbytky) po hematomech, aseptické nekrózy a degenerativní změny pojivové tkáně.

Mezi příznaky poškození patří bolest, otok a porucha funkce v postižené oblasti. Později se objevují závažnější příznaky jako deformity kloubů, ruptury šlach.

Zdraví sportovce, byť rekreačního, je tak narušeno například vznikem tenisového nebo golfového lokte, syndromem bolestivého ramene, výhřezem plotýnky, zánětem Achilovy šlachy a podobně.

Léčba namožení, únavy a mikrotraumat – zbavte se potíží

K obecným zásadám, které mohou snížit riziko mikrotraumat, patří důsledně léčení a doléčení všech poranění včetně minimálních mikrotraumat.

Nutností je zařadit regeneraci do procesu tréninku a závodění.

Kvalitní regenerační péčí je cvičení zaměřené na projevy svalové nerovnováhy, masáže, různé fyzikální procedury jako vířivky či návštěvy sauny. Pomoci uvolnit namožené či přetažené svaly mohou různé léky, masti či gely.

Při namožení, únavě i mikrotraumatech je 3D pulzní terapie Biomag optimální rehabilitační metodou. Vede k okamžité vasodilataci, zvýšenému přísunu kyslíku a živin do exponovaných svalů.

Pomáhá tím, že urychluje vyplavení kyselých metabolitů, a přitom tlumí bolest, působí protiotokově a uvolňuje křeče a kontraktury, urychluje léčbu a doléčení úrazů a mikrotraumat a předchází dalšímu poškození.

Dnes je běžnou výbavou většiny sportovních klubů i jednotlivců. Výhodou je možnost regenerace a využití terapie při namožení, únavě, mikrotraumatech i v domácích podmínkách.

Vysvětlení vybraných pojmů:

 • Dystrofie – nejmírnější stupeň regresivního poškození buněk, tkáně, orgánu v důsledku poruchy metabolismu.
 • Aseptická nekróza – odumírání tkáně bez zcela jasných příčin (může být následek opakovaného přetěžování).

Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě namožení, únavy, mikrotraumatech?

 • Pomáhá mírnit bolesti a působí protiotokově.
 • Urychluje léčbu úrazů, mikrotraumat a předchází dalšímu poškozování.
 • Vytváří metabolické podmínky pro urychlení regenerace svalů.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez dalších léků.
 • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) v případě svalové únavy jsou podloženy mnoha studiemi. Například klinická studie provedená výzkumným týmem Hye-Seon Jeona v jihokorejském Soulu na 30 univerzitních studentech potvrzuje, že léčba pomocí pulzní terapie (PEMF) výrazně zmírňuje projevy svalové horečky a ztuhlost svalstva. Z publikovaného textu vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag může pomoci při léčbě těchto potíží.  Více o vědecké studii.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

 

Přístroj Biomag jsem si pořídil před více než 13 lety z důvodu rychlejšího uvolnění svalstva po sportovním výkonu, jakož i rychlejší regeneraci po pohybových úrazech. V případě úrazů jsem díky přístroji zkrátil rekonvalescenci.

Jan Šrotíř, Vyškov

Biomag požíváme na sportovní úrazy – otoky kotníků, kolene. Velmi efektivní pří zácpě. Urychlil nám hojení při popáleninách, dále na cysty, záněty dutin. Oceňuji též jeho skladnost a praktičnost.

Šárka Černá, Stojice

Přístroje Biomag bych doporučila sportovcům. V kombinaci s dalšími rehabilitačními prostředky lze pulzních magnetických polí velice účinně využívat jak k prevenci, tak i k léčbě obtíží spojených se sportovním výkonem.

Ludmila Formanová, Čáslav

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění
a potíže:

 • Diabetes
 • Bolesti páteře
 • Bércové vředy
 • Vysoký tlak
 • Karpální tunel
 • Artrózy kloubů
 • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii.

Zákazník

Zanechte kontakt našemu specialistovi

 • ✓ Poskytne veškeré informace, které Vás zajímají
 • ✓ Posoudí Vaše zdravotní potíže
 • ✓ Pomůže s výběrem nejvhodnějšího přístroje
 • Umožní vyzkoušení a případně pro Vás zajistí objednání přístroje

Položky označené* jsou povinné.

Zásady ochrany osobních údajů zde.Informativní dodatek ke zpracování osobních údajů zde.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x