Máte žilní nedostatečnost? Věnujte pozornost drobným žilním metličkám na nohou, mohou se měnit ve vyklenuté varikózní žíly a objevit se pigmentové změny. I těžko pozorovatelné poranění na kůži pak může vést k rozvinutí bércového vředu. Vzniklá rána často slouží jako vstupní brána infekcí. Toto může velmi zkomplikovat váš zdravotní stav.
Upozornění: Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Bércový vřed je závažným stavem, který vyžaduje neprodlené řešení. Jedná se o chronické narušení kožního krytu bérce, tedy oblasti dolní končetiny od kolene ke kotníku.
Je častou komplikací chronické žilní nedostatečnosti, kdy je narušen mechanismus návratu žilní krve. To vede k závažnému zhoršení cirkulace okysličené krve v končetině a k nedostatku kyslíku a živin potřebných pro fungování tkání.
Jste i vy ohrožení vznikem bércového vředu?
Příčiny je možné hledat také mezi faktory životního stylu. Ohrožen je člověk v sedavém zaměstnání, s nedostatkem pohybu, obezitou, kuřák, či uživatelka hormonální antikoncepce.
Bércový vřed může vzniknout na podkladě varixů, hypertenze, diabetu (cukrovky), dny, aterosklerózy a řady dalších systémových onemocnění.
Můžete být ohroženi kvůli své váze?
Spočítejte si index BMI. Index jednoduše vypočtete dosazením svých hodnot do vzorce: váha v kilogramech / (výška v metrech x výška v metrech). Pokud je Vaše výsledná hodnota vyšší než 30, zahajte redukci.
Léčba bércového vředu – zbavte se bolesti
Léčba bércového vředu je založena na řešení příčin vzniku bércového vředu, hlavně zlepšení kvality prokrvení nejen kůže, ale celé hloubky tkáně končetiny, eliminaci infekce a podpoře hojení tkáně.
Léčba může být:
medikamentosní (k ovlivnění kvality cévní stěny a vasodilatační, antiagregační léčba),
chirurgická (klasické operace, či mini invazivní postupy).
Co pomáhá na bércové vředy?
Lokálně se na defekty využívají metody k hojení ran, mezi které patří například takzvané vlhké hojení ran nebo metody fyzikální léčby.
Významná je v rámci možností i pravidelná fyzická aktivita s cílem zlepšení mikrocirkulace, přísunu okysličené krve a živin do podkoží, k pracujícím svalům a dalším tkáním.
Varixy dolních končetin – křečové žíly.
Hypertenze – zvýšený krevní tlak.
Žilní návrat – návrat krve z kapilár žilami zpět k srdci, respektive objem krve přitékající žilami do srdce za časovou jednotku.
V rámci rehabilitační léčby některých projevů bércového vředu má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag, která ve prospěch pacienta využívá vasodilatační, protibolestivý a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků.
Neovlivňuje průsvit středních a velkých tepen, ale významně zlepšujemikrocirkulaci okysličené krve v exponovaných končetinách vasodilatačním efektem na kapiláry a prekapiláry. Oživuje končetinu v celé hloubce, tlumí zánětlivé projevy, bolest, urychluje hojení poškozených tkání a přináší celkovou úlevu.
Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.
Výhodná je i možnost sekundární prevence a udržovací léčby – včasného nasazení léčby v prvních počátcích příznaků onemocnění a dále trvalé denní aplikace s cílem ulevovat a udržovat pro pacienta dlouhodobě únosný zdravotní stav.
Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?
Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.
Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).
Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran.
Pulzní magnetoterapie není určena přímo k léčbě bércových vředů. Takovou léčbu může doporučit pouze lékař. Aplikovat pulzní magnetoterapii můžete na projevy bércových vředů, jako jsou bolesti, snížené prokrvení a záněty.
Důležité informace
Přečtěte si pečlivě návod dodaný výrobcem a poraďte se s odborným lékařem na váš zdravotní stav před použitím jakéhokoliv zdravotnického prostředku.
Biomag® Lumina 3D-e je aktivní terapeutické zařízení – zdravotnický prostředek určený k použití samostatně, nebo v kombinaci s ostatními zdravotnickými postupy a prostředky jako doplňková terapie v rámci celkového terapeutického záměru.
Účelem aplikací nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag® je využití jejich biologických efektů na tkáně tak, aby napomáhaly při tlumení některých projevů (symptomů) onemocnění. Jde především o bolest, otoky, spazmy, změny mikrocirkulace a dále o podporu hojení a tlumení dalších symptomů, které jsou těmito efekty ovlivnitelné.
K fyziologickým změnám ve tkáních dochází po aplikacích pulzní magnetoterapie Biomag® v důsledku tlumení bolesti a zejména navozené vazodilatace kapilár a
prekapilár a z toho plynoucích následujících léčebných efektů:
• protibolestivého – analgetického, zmírnění pocitu bolesti
• hojivého – s podporou regenerace, protizánětlivých a protirevmatických účinků
• protiotokového – protiedémového
• myorelaxačního – uvolňujícího spazmy (křeče)
• vazodilatačního – zejména zlepšení mikrocirkulace
• metabolicko-detoxikačního – urychluje odbourávání škodlivin a metabolitů látkové výměny
Určeno pro použití na neporušenou pokožku přes ochrannou vrstvu, např. jednorázovou nebo jinou hygienickou podložku.
Při používání zařízení Biomag® Lumina 3D-e je třeba se řídit zejména Zásadami bezpečné obsluhy společně s Kontraindikacemi / indikacemi a provozovat jej v souladu se stanovenými podmínkami prostředí. Základní bezpečnostní informace jsou zobrazovány také na displeji přístroje.
Přístroje a aplikátory pulzní magnetoterapie Biomag není dovoleno používat u níže uvedených kontraindikací. Při nerespektování kontraindikací může dojít k poškození zdraví pacienta i obsluhy!
Pokud si nejste jisti, jestli dobře rozumíte všem níže uvedeným kontraindikacím a zásadám bezpečné obsluhy, použijte tytokontakty.Předejde tak možným potížím.
Těhotenství
Pacemaker (elektrokardiostimulátor)
Krvácivé stavy
Menstruační krvácení
Novotvary
Těžké septické stavy
Horečnaté stavy
Aktivní TBC
Mykotická onemocnění v místě aplikace
Záchvatová nervová onemocnění
Hyperfunkce štítné žlázy
Hyperfunkce nadledvin
Myasthenia gravis
Onemocnění hypotalamu a hypofýzy
Psychózy
Neznámé bolesti
Neurčená diagnóza
Rozpor s odborně určeným léčebným postupem
Pokud vlastníte aplikátor s polarizovaným světlem AL16-LUM mezi další kontraindikace patří:
Přímé svícení do očí (platí při aplikaci polarizovaného světla)
U metabolických poruch, kde dochází k fotosenzibilizaci kůže a při užívání fotostimulačních přípravků (platí při aplikaci polarizovaného světla)
Vedlejší účinky:
Zvláštní pozornost je při aplikaci třeba věnovat pacientům s hypotenzí (nebo sklony k ní) a hypertenzí.
Individuální účinky a užití magnetoterapie je třeba posuzovat podle konkrétního stavu a reakce jednotlivých pacientů.
Při neočekávaných reakcích přerušte aplikace! Pokračovat v aplikaci se doporučuje po kontrole ošetřujícím lékařem na základě jím určeného postupu.
Tento seznam kontraindikací je orientační. Vždy se řiďte kontraindikacemi, které naleznete v aktuálním znění originálního návodu. Tento návod Vám byl dodán výrobcem společně s Vašim přístrojem.