Artrózy páteře - popis a léčba

Bolí vás záda při pohybu nebo i v klidu? Jednou z možných příčin bolesti může být artróza páteře. Artróza vás omezí v hybnosti, páteř je ztuhlá a člověk se po ránu nebo dlouhé době nečinnosti těžko pohybuje.

Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chcete řešit bolesti, otoky a záněty?
Nyní možnost bezplatné aplikace 3D magnetoterapie Biomag.
Vyzkoušet zdarma >>
Artrózy páteře - popis diagnózy a léčba
Obrázek : Artrózy páteře

Popis artrózy páteře a příčiny vzniku

Artrózy patří mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu. Pokročilé artrózy páteře pak představují značně závažnou formu tohoto onemocnění, která může vést až k ochrnutí.

Jde o degenerativní změny obratlů a meziobratlových plotének s případným útlakem kořenových nervů.

Mezi artrotická postižení páteře patří:

  • spondylartróza – degenerativní onemocnění meziobratlových kloubů,
  • spondylóza – degenerativní onemocnění obratlových těl.

Spondylartróza je provázena vznikem výrůstků na meziobratlových kloubech. Pohyblivost páteře je těmito změnami omezena a jsou utlačovány míšní kořeny. Utlačením je vyvolána takzvaná kořenová bolest.

Spondylóza vede k degeneraci těl obratlů a ke vzniku výrůstků. Tyto výrůstky se mohou v pokročilém stádiu onemocnění zvětšit natolik, že spojí sousední obratle a je zcela znemožněn pohyb daného úseku páteře. Kořenová bolest zpravidla vystřeluje podél nervu.

Bolesti jsou velmi silné, obvykle jsou z počátku spojeny s námahou, v pozdějších stádiích onemocnění se objevují i v klidu.

Příčina onemocnění artrózou páteře není prokázána.

Na rozvoji se však podílí:

  • přetížení páteře sportem nebo určitým druhem prací,
  • poškození obratlů úrazem,
  • některá metabolická onemocnění,
  • chronický alkoholismus – takzvaný etylizmus,
  • kouření.

Léčba artrózy páteře – zbavte se bolesti

Obvykle je zahájena zahájená konzervativní léčba – pomocí rehabilitační fyzioterapie a fyzikální terapie. Je doporučována také lázeňská léčba.

Cílem léčby je tlumení některých projevů – hlavně bolesti, otoku.  Dále slouží k podpoře hybnosti postižených kloubů páteře a zpomalení rozvoje onemocnění.

  • Etylizmus – chronický alkoholismus.
  • Spondylartróza – degenerativní onemocnění meziobratlových kloubů.
  • Spondylóza – degenerativní onemocnění obratlových těl.

Využívá se celá škála metod – masáže, koupele, kryoterapie, využití léčebných elektrických proudů a magnetických polí.

Úlevu od akutní bolesti přinášejí léky tlumící bolest a snižující zánět (paracetamol, nesteroidní antirevmatika (inhibitory cyklooxygenáz, nespecifické protizánětlivé léky, které účinně zmírňují bolest a zánět. Není však vhodné je užívat dlouhodobě.

Je doporučeno podání doplňků stravy (tak zvanou kloubní výživu) v podobě glukosaminu, chondroitinsulfátu, nebo kyseliny hyaluronové a jiné.

V pokročilých stádiích je často nutné chirurgické řešení onemocnění.

Ideální prevencí artrózy je redukce váhy společně s vhodnou pravidelnou fyzickou aktivitou. Dostatečnou pohybovou aktivitou docílíte posílení svalů a stabilizace kloubů.

V rámci komplexní rehabilitační péče některých projevů artrózy páteře má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie, která ve prospěch pacienta využívá protibolestivý, protiotokový a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků.  Napomáhá přínést celkovou úlevu a podle možností i zlepšení hybnosti postižených kloubů.

Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.

Výhodou je i možnost včasného nasazení léčby v počátcích nové ataky bolestí.