Bolestivé stavy

Trpíte bolestmi? Jsou úporné, dlouhodobé a omezují vás v každodenní běžné činnosti? Bolestivé stavy jsou nejčastějším důvodem, který přivádí pacienta k lékaři. Rozhodně je nepodceňujte, zbytečně netrpte a hledejte jejich řešení!

Neodkládejte návštěvu lékaře. Řešte svůj zdravotní stav včas. Chcete řešit bolestivé stavy již nyní? Využít můžete naši lékařskou poradnu.

Bolestivé stavy - popis diagnózy a léčba
Obrázek Bolestivé stavy

Popis bolestivých stavů a příčiny vzniku

Jde o subjektivní nepříjemné pocity spojené s aktuálním nebo potenciálním poškozováním živé tkáně organismu. Jde o velmi individuální záležitost, kterou každý vnímá jinak.

Akutní bolest má ochranný charakter, jelikož signalizuje nějakou poruchu v těle a brání jeho dalšímu poškozování. Vzniká okamžitě po podnětu, například úrazu. Může se projevovat jako ostrá či pálivá a většinou trvá krátkou dobu.

Za chronickou lze považovat tu, která trvá měsíce až několik let. Vede k frustraci, depresi a pocitům beznaděje.

Její častou formou je neuropatická bolest. Ta je přítomna u řady nemocí jako diabetu, rakoviny či roztroušené sklerózy. Může být vnímána jako velmi bolestivá, i když podnět, který ji vyvolal bolestivý není (allodynie). Nebo může jít o zvýšené vnímání bolesti (hyperalgezii).

Chronické mohou být bolesti týkající se zad, kloubů, svalů, hlavy či bolesti spojené s poškozením nervů například u cukrovky, polyneuropatie, pásového oparu, boreliózy. Dále může jít o bolesti po operacích, fantomové a řadu dalších.

Bolest výrazně omezuje pacienta ve všech životních aktivitách a její tlumení je zásadní pro zlepšení kvality života a další léčbu.

Léčba bolestí – zbavte se potíží

Léčba je komplexní. Pokud je známá příčina, ideální postup je její odstranění. V ostatních případech jde o tlumení bolestí.

Farmakologicky se využívá nesteroidních antirevmatik, které potlačují bolest a brání rozvoji zánětu, dále opioidů, které mají silný analgetický účinek. Ty mohou však vytvořit závislost! Podpůrně lze využít antidepresiv nebo anxiolytik.

Některé případy vyžadují chirurgický zákrok. Léčbu lze doplnit psychoterapií či fyzikální terapií.

  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo proti bolesti, horečce a zánětu.
  • Opioidy – látky se silným protibolestivým účinkem.
  • Antidepresiva – skupina léků využívaných k léčbě deprese.
  • Anxiolytika – léky odstraňující úzkost, psychickou tenzi a napětí, strach, trému.
Zákazník CS

Napište dotaz lékaři. Zavolá Vám zpět.

Na Vaše dotazy zodpoví lékař s mnohaletou praxí. MUDr. Peter Bednarčík CSc. Více zde.

  • Popište Váš dotaz do formuláře níže.
  • Lékař posoudí Vaše dotazy a obtíže ihned, jak bude mít čas.
  • Lékař Vám zavolá zpět na Váš telefon.
  • Proberete společně případné další podrobnosti.
  • Lékař Vám zdarma navrhne možné řešení.

Chcete lékaři raději zavolat? Volejte +420 493 493 199

PSČ ve formátu bez mezery (např. 50601 )