Bolestivé stavy - popis a léčba
Máte bolesti? Jsou úporné, dlouhodobé a omezují vás v každodenní běžné činnosti? Bolestivé stavy jsou nejčastějším důvodem, který přivádí pacienta k lékaři. Rozhodně je nepodceňujte, zbytečně netrpte a hledejte jejich řešení!
Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.


Popis bolestivých stavů a příčiny vzniku
Jde o subjektivní nepříjemné pocity spojené s aktuálním nebo potenciálním poškozováním živé tkáně organismu. Jde o velmi individuální záležitost, kterou každý vnímá jinak.
Akutní bolest má ochranný charakter, jelikož signalizuje nějakou poruchu v těle a brání jeho dalšímu poškozování. Vzniká okamžitě po podnětu, například úrazu. Může se projevovat jako ostrá či pálivá a většinou trvá krátkou dobu.
Za chronickou lze považovat tu, která trvá měsíce až několik let. Vede k frustraci, depresi a pocitům beznaděje.
Její častou formou je neuropatická bolest. Ta je přítomna u řady nemocí jako diabetu, rakoviny či roztroušené sklerózy. Může být vnímána jako velmi bolestivá, i když podnět, který ji vyvolal bolestivý není (allodynie). Nebo může jít o zvýšené vnímání bolesti (hyperalgezii).
Chronické mohou být bolesti týkající se zad, kloubů, svalů, hlavy či bolesti spojené s poškozením nervů například u cukrovky, polyneuropatie, pásového oparu, boreliózy. Dále může jít o bolesti po operacích, fantomové a řadu dalších.
Bolest výrazně omezuje pacienta ve všech životních aktivitách a její tlumení je zásadní pro zlepšení kvality života a další léčbu.
Léčba bolestí – zbavte se potíží
Léčba je komplexní. Pokud je známá příčina, ideální postup je její odstranění. V ostatních případech jde o tlumení bolestí.
Farmakologicky se využívá nesteroidních antirevmatik (inhibitory cyklooxygenáz, nespecifické protizánětlivé léky), které potlačují bolest a brání rozvoji zánětu, dále opioidů, které mají silný analgetický účinek. Ty mohou však vytvořit závislost! Podpůrně lze využít antidepresiv nebo anxiolytik.
Některé případy vyžadují chirurgický zákrok. Léčbu lze doplnit psychoterapií či rehabilitační fyzikální terapií a elektroléčbou.
- Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo proti bolesti, horečce a zánětu.
- Opioidy – látky se silným protibolestivým účinkem.
- Antidepresiva – skupina léků využívaných k léčbě deprese.
- Anxiolytika – léky odstraňující úzkost, psychickou tenzi a napětí, strach, trému.
V rámci rehabilitační léčby některých projevů bolestivých stavů má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie, která ve prospěch pacienta využívá protibolestivý, myorelaxační, protiotokový a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků. Tlumí zánětlivé projevy, bolest, urychluje hojení poškozených tkání a napomáhá přínést celkovou úlevu a podle možností i zlepšení hybnosti.
Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.
Výhodou je i možnost včasného nasazení léčby v počátcích nové ataky bolestí.
Magnetoterapie neaplikujeme u bolestí neznámého původu.
Mám ráda ruční práce, a protože je to sedavý koníček, tak mám problém s krční páteří. Díky přístroji Biomag si dovolím sedět i delší dobu bez problémů. Nemám žádné potíže jako dříve.
Marie Bártlová ( Janov )Trpěla jsem bolestmi zad v kříži a nohou od kolen dolů. S magnetoterapií se léčím asi tak půl roku a výsledky jsou velmi dobré jak u mne, tak i u manžela. Přístroj používáme každý den, bolesti ustupují, lépe se ohýbáme i chodíme.
Josef Krejčí ( Stonařov )Trpím bolestí kolen a páteře. Doposud jsem se léčil prášky, parafínem, mastmi, příliš to neúčinkovalo. Asi rok co, používám magnetoterapii, jak na kolena, páteř i ostruhy, je účinek mnohem větší.
*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.