Ischias - popis a léčba

Máte bolesti v oblasti bederní páteře? Tyto bolesti mohou být prvním signálem při ischiasu. Stačí prudký pohyb nebo prochladnutí a dostaví se silná bolest v kříži a bedrech, takzvaný ischias čili zánět sedacího nervu.

Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chcete řešit bolesti, spasmy a otoky?
Nyní možnost bezplatné aplikace 3D magnetoterapie Biomag.
Vyzkoušet zdarma >>
Ischias - popis diagnózy a léčba
Obrázek : Ischias

Popis ischiasu a příčiny vzniku

Ischias (akutní lumboischiadický syndrom) se vyznačuje náhlou prudkou bolestí bederní páteře, která zpravidla vystřeluje do dolní končetiny. Jde o velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které se lidově nazývá houser nebo také ústřel.

Jedná se o útlak pleteně sedacího nervu v oblasti bederní a křížové páteře s vystřelováním bolestí v průběhu nervu do dolní končetiny s výraznou akutní bolestí a omezenou pohyblivostí.

Nejčastější příčinou bolestivého ischiasu je vyhřezlá ploténka, nebo tak zvaná dislokovaná ploténka (ploténka přesunutá mimo obvyklou polohu), která tlačí na ischiadický nerv.

Po prodělaných epizodách ischiasu hrozí u lumbálního výhřezu disku rozvinutí obrny jedné z dolních končetin, a to okamžitě, či v rámci několika hodin.

Příčinou ischiasu může být:

  • prudký pohyb,
  • prochlazení,
  • zánět nervů (neuritis ischiadica),
  • fyzická zátěž při nefyziologické poloze – například zvedání břemene v předklonu a jiné.

Léčba ischiasu – zbavte se bolesti

Při volbě léčby akutního ischiasu rozhoduje, zda došlo k výhřezu jádra ploténky. Pokud ano je vyžadován neurochirurgický zákrok.

Pokud jádro ploténky vyhřezlé není, přistupuje se obvykle ke konzervativní léčbě.

Pro snížení akutních bolesti je možné využít obstřik lokálním anestetikem.

Mohou být podávána nesteroidní antirevmatika. Pro uvolnění svalstva v okolí postižené oblasti jsou podávána myorelaxancia. Obvykle je vyžadován klid na lůžku.

  • Lumbago – ústřel, náhlá bolest v bederní oblasti páteře spojená s křečí.
  • Lumboischiadický syndrom – výhřez meziobratlové ploténky v oblasti bederní páteře.
  • Mesocain – lokální anestetikum a antiarytmikum.
  • Myorelaxancia – léky snižující napětí svalů.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.

K dosažení výraznějšího efektu snížení bolesti a relaxace svalů se využívá fyzikální terapie (elektroléčba, ultrazvuk, laser, diatermie, magnetoterapie a jiné), která vede k obnově cirkulace, eliminaci otoku – tím ke zmenšení tlaku na nervový kořen a ke snížení bolestivosti.

V případě mírných bolesti, které neomezují pohyb, je vhodně začít provádět jednoduché protahovací cviky – nejlépe po instruktáží zkušeným fyzioterapeutem.

Základem prevence je dostatek zdravého pohybu a cvičení, správné držení těla a také pečlivý výběr matrace na spaní.

V rámci komplexní rehabilitační léčby některých projevů ischiasu má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag, která působí přesně na ty projevy, které většinu pacientů nejvíce trápí. Ve prospěch pacienta využívá protibolestivý, myorelaxační, protiotokový a hojivý efekt s podporou regenerace.  Uvolňuje svalové spasmy, tlumí bolest, mírní otok a zánětlivé projevy, zlepšuje metabolické podmínky tkání, stimuluje hojení a přináší celkovou úlevu.

Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.

Velkou výhodou je i možnost včasného nasazení léčby v počátcích potíží a možnost dlouhodobých denních udržovacích aplikací.