Zmrzlé rameno (ztuhlé rameno), syndrom bolestivého ramene - popis a léčba
Bolí Vás rameno velmi intenzivně jak v klidu, tak při pohybu? Bolest Vám znemožňuje spánek? Pokud je omezena pohyblivost ramene do všech směrů, zejména do rotací a pohybů paže nad úroveň ramen, můžete trpět syndromem zmrzlého ramene.
Upozornění: Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Pro poškození kloubního pouzdra ramenního kloubu existuje mnoho názvů jako – frozen shoulder, humeroskapulární periartritida, obliterující burzitida, adhezívní kapsulitida.
Při syndromu bolestivého ramene docházíopakovanými mikrotraumaty k postižení šlach, jejich úponů a kloubního pouzdra. V postižených místech se ukládají depozita (usazeniny) vápníku. Na RTG snímcích jsou pozorovatelné kalcifikace (zvápenatění) v oblasti šlach a burz (váček v okolí kloubů). Syndrom bolestivého ramene je provázen silnou bolestí slabě reagující na analgetika. Ramenem není možné provádět plný pohyb.
Takzvané zmrzlé rameno je formou syndromu bolestivého ramene. V případě syndromu zmrzlého ramene dochází po bolestivé akutní fázi k pozvolnému tuhnutí ramene, takzvanému zmrznutí a omezení hybnosti. To je způsobeno reakcí vazivového pouzdra kloubu na postižení.
Příčin bolestí a ztuhlosti ramene existuje celá řada:
úraz ramene, jeho přetížení nebo prochladnutí,
degenerativní nebo zánětlivé příčiny,
infekční a neurologické příčiny.
Někdy jde ovšem o bolest přenesenou při problémech s krční páteří nebo bolest způsobenou druhotnými nádorovými ložisky při rakovině plic, prsu, štítné žlázy, ledvin či prostaty.
Léčba ztuhlého ramene, syndromu bolestivého ramene – zbavte se bolesti
Léčba bolestí v rameni je založena na řešení příčiny postižení.
Základním cílem léčby při syndromu bolestivého ramene a syndromu zmrzlého ramene je zabránění bolesti. Využívá se farmakologických nástrojů v podobě analgetik, nesteroidních antirevmatik a lokálních kortikoidů.
Nedílnou součástí léčby je cvičení a fyzikální terapie. Doporučujeme naučit se od fyzioterapeuta některé cviky, které vám pomohou udržet nebo zvýšit rozsah pohybu v rameni.
Analgetika – léky proti bolesti.
Lokální kortikoidy – kortikoidy (steroidní hormony využívané pro protizánětlivé účinky) k místnímu podání.
Mikrotrauma – drobné, často nepozorovatelné poranění.
Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.
Spondylóza – postižení těl obratlů.
Burza – malý váček v okolí kloubů a šlach, slouží k zmírnění tření v místech vystavených značným pohybům a tlaku.
Výbornou kombinací je spojení manuální fyzioterapie a rázové vlny.
Následná nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie může výrazným způsobem ovlivnit celý průběh a léčbu tohoto vleklého onemocnění. Podílí se na tlumení bolesti, zánětu a urychlení celkového dohojení a návratu hybnosti. Při tlumení bolesti a zánětu se uplatňujeprotibolestivý a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků. V komplexní léčbě může též napomoci efekt vazodilatační a metabolicko-detoxikační, napříkladpro podporu urychlení vstřebání rozrušených vápenatých usazenin po aplikacích rázové vlny.
V závažných a výjimečných případech je využito chirurgického řešení – většinou artroskopické odstranění vápenatých usazenin a srůstů.
Magnetoterapie je dobře použitelná i po operačním zákroku k urychlení hojení.