Endoprotézy - popis a léčba

Máte bolesti kyčlí nebo kolenou? Jsou natolik nepříjemné, že vám nedají spát a běžné léky nezabírají? Pokud jsou to důsledky chorob kloubů, pravděpodobně vám lékař navrhne výměnu kloubu za umělý (endoprotézu). Kvalitní rehabilitační péčí před i po operaci lze dosáhnout rychlejšího návratu k běžným činnostem každodenního života.

Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chcete řešit bolesti, snížené prokrvení a záněty?
Nyní možnost bezplatné aplikace 3D magnetoterapie Biomag.
Vyzkoušet zdarma >>
Endoprotézy - popis diagnózy a léčba
Obrázek : Endoprotézy

Popis endoprotézy a příčiny nutnosti její implantace

Pojmem endoprotéza rozumíme stav, kdy byl implantován umělý kloub nebo jiná náhrada poškozených tkání. Většinou jde o kovové a plastové materiály (náhrady kloubů, dlahy, šrouby, stenty a jiné).

Veškeré používané kovové materiály se vyrábějí ze speciálních legovaných kovů a nemagnetických materiálů a jejich implantace do tkání a fixace brání nežádoucímu pohybu nebo posunu.

Totální endoprotéza je indikována, pokud selhává předchozí konzervativní léčba, nebo kdy konzervativní léčbu nelze využít – úraz a podobně.

Jde o stav, kdy je významně porušená funkce kloubu, nebo je kloub zdrojem velmi intenzivních bolestí.

Nejčastějším důvodem operace jsou:

  • artrózy,
  • kostní nádory,
  • zlomeniny,
  • reimplantace,
  • a další.

Léčba po implantaci endoprotézy – zbavte se potíží

Během několika dnů po operaci v závislosti na doporučení ošetřujícího lékaře je doporučováno kloub postupně zatěžovat. S pomocí berlí lze realizovat první kroky.

Po propuštění z nemocnice je postupně pacient předán do rehabilitační péče. Jejím cílem je dosáhnout plného zatížení kloubu a umožnit návrat k běžným činnostem života.

Je doporučována také následná lázeňská léčba.

  • Reimplantace – termín znamená opakovanou, zpětnou implantaci.
  • Endoprotéza – protéza, vkládá se do lidského organismu (například totální endoprotéza kyčle – TEP).

V rámci rehabilitační léčby některých projevů po implantaci endoprotézy má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie, která ve prospěch pacienta využívá vasodilatační, protibolestivý a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků.

Zlepšuje mikrocirkulaci okysličené krve v exponovaných tkáních  vasodilatačním efektem na kapiláry a prekapiláry, tlumí zánětlivé projevy a  bolest. To vše vede k urychlení hojení poškozených tkání a přináší celkovou úlevu.

Přínosem aplikací nízkofrekvenční magnetoterapie Biomag již v předoperačním období je podpora mikrocirkulace a tím zásobení tkání živinami. Tím se zvyšuje schopnost operovaných tkání se lépe a rychleji hojit, snižuje se riziko komplikací. Následné pooperační aplikace urychlují proces hojení a celkové rekonvalescence.

Na často kladenou otázku, zda aplikacím magnetoterapie Biomag nevadí kovová náhrada, lze odpovědět jednoduše – nevadí. Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie nevede k nežádoucímu ohřevu implantátu, nevede k pohybům a posunům endoprotézy a ani jiných použitých kovových náhrad a materiálů (šrouby, dlahy, stenty..a jiné). Projeví se pouze výše zmíněné hojivé-regenerační a protibolestivé efekty magnetoterapie.

Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.

Výhodná je i možnost sekundární prevence – pomocí podpory mikrocirkulace je vytvořen předpoklad lepších podmínek pro udržování dobré trofiky tkání (metabolického stavu) kolem endoprotézy. Tím lze vytvořit lepší podmínky pro snížení rizika uvolnění náhrady a nutnosti reoperace