Český výrobce patentované 3D magnetoterapie, více než 30 let.

Vyzkoušet terapii

Zánět kloubů ruky a zápěstí - příznaky, popis a léčba

Revize

Obrázek: Zánět kloubů ruky a zápěstí
Zánět kloubů ruky a zápěstí

Činí vám běžné činnosti jako je manipulace s kartáčkem na zuby nebo zmáčknutí kliky u dveří potíže a bolesti? Máte oteklé a ztuhlé prsty na rukou a hůře se vám s ní pohybuje? Může jít o zánět kloubů ruky a zápěstí.
Tento stav se může zhoršovat v noci a omezit vás v každodenních aktivitách.

Zjistěte, jak rozpoznat příznaky zánětu kloubů ruky a zápěstí, jaké jsou příčiny a možnosti léčby. Víte, jak potlačit symptomy jako je bolest, otok nebo zánět, které toto onemocnění doprovází? Přečtěte si více zde.

Příznaky zánětu kloubů ruky a zápěstí

 • Bolest kloubů na ruce (z počátku tupá či palčivá, objevuje se při zvýšené aktivitě)
 • Postupem času bolesti přicházejí i v noci
 • Otoky prstů
 • Ztuhlost malých kloubů či zápěstí
 • Ztráta síly při úchopu [1]
 • Z běžných úkonů, jako je otvírání lahve, se stává bolestivá záležitost. [2]

Nemoc může dospět i do stádia, kdy jsou klouby poškozené zánětem viditelně deformované [3].

Upozornění

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Popis a příčiny vzniku zánětu kloubů ruky a zápěstí

Co je zánět kloubů ruky a prstů?

Na ruce se nachází téměř tři desítky kloubů, které zajišťují hladký pohyb ruky od zápěstí až po špičky prstů. Pokud některé klouby postihne zánět, pacienti zažívají bolestivé stavy a nemohou dělat řadu běžných pohybů rukou. Zánět může mít infekční, nebo neinfekční původ. [4]

 

Příčiny: co může způsobit zánět kloubů ruky a prstů?

K nejčastějším příčinám neinfekčního zánětu kloubů na prstech ruky patří revmatoidní artritida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně, v tomto případě klouby na prstech rukou či v zápěstí. [5]
Projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Zánět po nějaké době vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

Rizikovými faktory v rozvoji revmatoidní artritidy jsou: nadváha a obezita, zranění, namáhání kloubů nevhodnými opakovanými pohyby.

Další příčiny zánětu kloubů prstů a zápěstí jsou například onemocnění šlach nebo úrazy.
Potíže s hybností malých kloubů na rukou mohou souviset také s artrózou. Při tomto onemocnění je poškozena kloubní chrupavka. Její postupné opotřebení souvisí většinou s věkem. [6]

Diagnostika zánětu kloubů ruky a zápěstí

Základem je identifikovat příčinu a navrhnout vhodnou léčbu. Při diagnostice se používá několik běžných metod [7]:

 • Rozhovor s lékařem a fyzické vyšetření
  Lékař zjišťuje podrobné informace o příznacích, délce trvání a intenzitě bolesti. Provede fyzické vyšetření, během kterého zkoumá klouby, hmatá je a sleduje jejich pohyblivost a citlivost.
 • Krevní testy
  Mohou pomoci identifikovat příznaky zánětu v těle. Zvýšené hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) a sedimentace erytrocytů (ESR) naznačují přítomnost zánětu.
 • Obrazové metody
  Rentgen jet užitečný pro zobrazení stavu kostí a kloubních struktur. Magnetická rezonance (MRI) poskytuje podrobnější obrazy měkkých tkání, jako jsou šlachy, vazy a kloubní chrupavka, a může pomoci identifikovat zánětlivé změny.
 • Artroskopie
  Tenká trubička s kamerou zavedena do kloubu umožňuje lékaři přímo vidět vnitřní strukturu kloubu a provést další diagnostické nebo léčebné postupy.
 • Biopsie kloubu
  Odeberou se vzorky tkáně pro laboratorní analýzu, aby se zjistila přesná příčina zánětu.

Věděli jste ?

 • Revmatoidní artritida se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Potíže se mohou zlepšit během těhotenství, naopak po porodu se u některých žen zhoršují. [8]
 • Polovina všech žen a čtvrtina mužů se v seniorském věku potýká s bolestí a ztuhlostí kloubů na rukou. [9]

Komplikace při neléčení

Neléčený zánět kloubů ruky a zápěstí může mít řadu vážných komplikací a negativně ovlivnit život pacienta.

 • Trvalé poškození kloubu: může vést k trvalé ztrátě pohyblivosti a omezení funkčnosti postižené ruky a zápěstí.
 • Chronická bolest: může být neustálá nebo se vracet v pravidelných intervalech.
 • Omezená pohyblivost: může dojít k omezení schopnosti provádět úkony, jako je stisknutí, sepnutí, chytání, manipulace s předměty.
 • Invalidita: může dojít k rozvoji vážných deformit kloubů a ztrátě schopnosti nezávisle se pohybovat a vykonávat základní denní aktivity.
Ruka

Omezení funkce ruky

Chronická bolest

Chronická bolest

Omezená pohyblivost

Omezená pohyblivost

Invalidita ruky

Invalidita ruky

Upozornění

Doporučujeme neodkládat léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí

Neodkládejte léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí, a pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže nebo pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte odborného lékaře. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím.

Léčba zánětu kloubů prstu

Léčba zánětu kloubů ruky a zápěstí je zaměřena na zmírnění příznaků, snížení zánětu, obnovu pohyblivosti a posílení postiženého kloubu. Přesný přístup k léčbě závisí na příčině zánětu a závažnosti stavu. Většina léčebných postupů se zaměřuje na kombinaci několika metod.

Při léčbě se využívají různé postupy a metody.

 • Farmakoterapie – pacienti užívají nesteroidní protizánětlivé léky.
 • Injekce s kortikoidy – ulevují od bolesti.
 • Znehybnění postiženého místa pomocí ortézy – ortéza by se neměla používat příliš často, aby nezačaly ochabovat svaly.
 • Úprava režimu – omezení aktivit, které zhoršují bolest, využívání úlevových pozic.
 • Teplé a studené obklady – každý druh obkladu plní jinou funkci.
 • Fyzioterapie – cvičení jsou určená speciálně pro zápěstí a prsty na rukou.
 • Operace – chirurgické řešení se využívá, pokud všechny konzervativní metody selhaly. [10]
Upozornění

Pozor

Léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí může určit pouze lékař po zvážení vašeho celkového zdravotního stavu. Nevyužívejte proto tento článek jako návod pro léčebný postup, ten může stanovit pouze lékař.

Obklady v léčbě zánětu kloubů ruky

Studené obklady zmenšují otok v místě zánětu
Studené obklady zmenšují otok v místě zánětu

Bolest a ztuhlost při zánětu v zápěstí nebo při zánětu drobných kloubů ruky je možné zmírnit pomocí teplých a studených obkladů.

 • Teplý obklad (například gelový polštářek nebo nahřátý ručník) připraví ruku na následné cvičení. Nechte ho působit 15 minut.
 • Studený obklad uleví od otoku. Na postižené místo ho aplikujte 10–15 minut. [11]

Cvičení při zánětu kloubů ruky

Pravidelné cvičení je důležitou součástí léčby zánětu. Nejen že může ulevit od bolesti, ale udržuje postižené klouby co nejpohyblivější, a usnadňuje tak různé každodenní činnosti. Konkrétní cviky je vhodné zkonzultovat s fyzioterapeutem.

Zánět kloubů ruky – Jaké cvičení může pacientům pomoci?

 • Pořiďte si měkký molitanový míček a mačkejte ho v dlani.
 • Položte ruku na stůl dlaní dolů a roztáhněte prsty. Zvedněte palec co nejvýš, vydržte několik sekund a položte ho zpátky na stůl. Ostatní prsty při tom nechte ležet. Postupně vystřídejte při zvedání všechny prsty.
 • Dejte si před sebe ve vzduchu ruku tak, že prsty jsou u sebe a palec směřuje přirozeně od nich. Vytvarujte prsty do tvaru písmene C, jako kdybyste drželi lahev. Pomalu prsty opět narovnejte. Cvik opakujte několikrát dle potřeby. [12]

Domácí péče o klouby rukou

Domácí prostředí je možné v mnoha směrech přizpůsobit aktuálním potížím s klouby. Existuje řada drobných pomůcek a nápadů, jak si usnadnit každodenní aktivity. Můžete využívat například:

 • Oděvy se zipy a patenty místo knoflíků,
 • nástavce na kliku pro snadnější otvírání dveří,
 • dotykové vypínače místo jiných hůře ovladatelných typů vypínačů,
 • odlehčené nádobí a kuchyňské pomůcky. [13]

Prevence zánětů

Jako prevence zhoršení bolesti se osvědčují časté přestávky při práci, která obnáší jednotvárné opakované pohyby rukou.

Důležité je také dodržování léčby všech chronických nemocí a vyvážené stravování s dostatkem potravin, které působí protizánětlivě. [14]

Upozornění

Důležité upozornění při řešení zánětu kloubů ruky a zápěstí

Zánět kloubů ruky je bolestivé onemocnění, které může omezit pracovní i osobní život.

Čím dříve začnete řešit s lékařem příznaky nemoci, jako je otok, bolest a ztuhlost prstů či zápěstí, tím lepší budou výsledky léčby.

Věnujte se pravidelně cvičení rukou, nezapomínejte na úlevové pozice a ruku se zánětem nepřetěžujte.

Shrnutí a doporučení při řešení zánětu kloubů ruky a zápěstí

1.

Navštivte lékaře

Léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.

2.

Kauzální léčba zánětu kloubů ruky a zápěstí

Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny zánětu kloubů ruky a zápěstí. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení.

3.

Tlumení bolestí, otoků a zánětů

Symptomatická léčba je zaměřena na projevy či příznaky (symptomy) onemocnění. Taková léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života a v průběhu onemocnění podpořit komplexní léčbu.

Zdroje, odkazy a literatura

[1] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[2] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[3] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[4] Netto A. P. Hand Pain and Rheumatoid Arthritis. Arthritis Health, 5. prosince 2021. Dostupné na: https://www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[5] Netto A. P. Hand Pain and Rheumatoid Arthritis. Arthritis Health, 5. prosince 2021. Dostupné na: https://www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[6] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[7] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[8] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[9] Osteoarthritis of the Hands. Arthritis Foundation, 14. října 2021. Dostupné na: https://www.arthritis.org/diseases/more-about/osteoarthritis-of-the-hands

[10] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/. Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[11] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[12] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[13] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[14] Eske J. What causes finger joint pain, and how to remedy it. Medical News Today, 28. dubna 2023. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/finger-joint-pain#summary

Jak tlumit bolesti, otoky a záněty? Vyzkoušet aplikaci 3D magnetoterapie