Český výrobce 3D magnetoterapie, více než 30 let.
Vyzkoušet terapii

Zánět kloubů ruky a zápěstí - příznaky, popis a léčba

Revize

Obrázek: Zánět kloubů ruky a zápěstí
Zánět kloubů ruky a zápěstí

Činí vám běžné činnosti jako je manipulace s kartáčkem na zuby nebo zmáčknutí kliky u dveří potíže a bolesti? Máte oteklé a ztuhlé prsty na rukou a hůře se vám s ní pohybuje? Může jít o zánět kloubů ruky a zápěstí.
Tento stav se může zhoršovat v noci a omezit vás v každodenních aktivitách.

Zjistěte, jak rozpoznat příznaky zánětu kloubů ruky a zápěstí, jaké jsou příčiny a možnosti léčby. Víte, jak potlačit symptomy jako je bolest, otok nebo zánět, které toto onemocnění doprovází? Přečtěte si více zde.

Příznaky zánětu kloubů ruky a zápěstí

 • Bolest kloubů na ruce (z počátku tupá či palčivá, objevuje se při zvýšené aktivitě)
 • Postupem času bolesti přicházejí i v noci
 • Otoky prstů
 • Ztuhlost malých kloubů či zápěstí
 • Ztráta síly při úchopu [1]
 • Z běžných úkonů, jako je otvírání lahve, se stává bolestivá záležitost. [2]

Nemoc může dospět i do stádia, kdy jsou klouby poškozené zánětem viditelně deformované [3].

Upozornění

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Popis a příčiny vzniku zánětu kloubů ruky a zápěstí

Co je zánět kloubů ruky a prstů?

Na ruce se nachází téměř tři desítky kloubů, které zajišťují hladký pohyb ruky od zápěstí až po špičky prstů. Pokud některé klouby postihne zánět, pacienti zažívají bolestivé stavy a nemohou dělat řadu běžných pohybů rukou. Zánět může mít infekční, nebo neinfekční původ. [4]

 

Zánět kloubů ruky – Fotogalerie

Příčiny: co může způsobit zánět kloubů ruky a prstů?

K nejčastějším příčinám neinfekčního zánětu kloubů na prstech ruky patří revmatoidní artritida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně, v tomto případě klouby na prstech rukou či v zápěstí. [5]
Projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Zánět po nějaké době vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

Rizikovými faktory v rozvoji revmatoidní artritidy jsou: nadváha a obezita, zranění, namáhání kloubů nevhodnými opakovanými pohyby.

Další příčiny zánětu kloubů prstů a zápěstí jsou například onemocnění šlach nebo úrazy.
Potíže s hybností malých kloubů na rukou mohou souviset také s artrózou. Při tomto onemocnění je poškozena kloubní chrupavka. Její postupné opotřebení souvisí většinou s věkem. [6]

Diagnostika zánětu kloubů ruky a zápěstí

Základem je identifikovat příčinu a navrhnout vhodnou léčbu. Při diagnostice se používá několik běžných metod [7]:

 • Rozhovor s lékařem a fyzické vyšetření
  Lékař zjišťuje podrobné informace o příznacích, délce trvání a intenzitě bolesti. Provede fyzické vyšetření, během kterého zkoumá klouby, hmatá je a sleduje jejich pohyblivost a citlivost.
 • Krevní testy
  Mohou pomoci identifikovat příznaky zánětu v těle. Zvýšené hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) a sedimentace erytrocytů (ESR) naznačují přítomnost zánětu.
 • Obrazové metody
  Rentgen jet užitečný pro zobrazení stavu kostí a kloubních struktur. Magnetická rezonance (MRI) poskytuje podrobnější obrazy měkkých tkání, jako jsou šlachy, vazy a kloubní chrupavka, a může pomoci identifikovat zánětlivé změny.
 • Artroskopie
  Tenká trubička s kamerou zavedena do kloubu umožňuje lékaři přímo vidět vnitřní strukturu kloubu a provést další diagnostické nebo léčebné postupy.
 • Biopsie kloubu
  Odeberou se vzorky tkáně pro laboratorní analýzu, aby se zjistila přesná příčina zánětu.

Věděli jste ?

 • Revmatoidní artritida se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Potíže se mohou zlepšit během těhotenství, naopak po porodu se u některých žen zhoršují. [8]
 • Polovina všech žen a čtvrtina mužů se v seniorském věku potýká s bolestí a ztuhlostí kloubů na rukou. [9]

Komplikace při neléčení

Neléčený zánět kloubů ruky a zápěstí může mít řadu vážných komplikací a negativně ovlivnit život pacienta.

 • Trvalé poškození kloubu: může vést k trvalé ztrátě pohyblivosti a omezení funkčnosti postižené ruky a zápěstí.
 • Chronická bolest: může být neustálá nebo se vracet v pravidelných intervalech.
 • Omezená pohyblivost: může dojít k omezení schopnosti provádět úkony, jako je stisknutí, sepnutí, chytání, manipulace s předměty.
 • Invalidita: může dojít k rozvoji vážných deformit kloubů a ztrátě schopnosti nezávisle se pohybovat a vykonávat základní denní aktivity.
Ruka

Omezení funkce ruky

Chronická bolest

Chronická bolest

Omezená pohyblivost

Omezená pohyblivost

Invalidita ruky

Invalidita ruky

Upozornění

Doporučujeme neodkládat léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí

Neodkládejte léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí, a pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže nebo pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte odborného lékaře. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím.

Léčba zánětu kloubů prstu

Léčba zánětu kloubů ruky a zápěstí je zaměřena na zmírnění příznaků, snížení zánětu, obnovu pohyblivosti a posílení postiženého kloubu. Přesný přístup k léčbě závisí na příčině zánětu a závažnosti stavu. Většina léčebných postupů se zaměřuje na kombinaci několika metod.

Při léčbě se využívají různé postupy a metody.

 • Farmakoterapie – pacienti užívají nesteroidní protizánětlivé léky.
 • Injekce s kortikoidy – ulevují od bolesti.
 • Znehybnění postiženého místa pomocí ortézy – ortéza by se neměla používat příliš často, aby nezačaly ochabovat svaly.
 • Úprava režimu – omezení aktivit, které zhoršují bolest, využívání úlevových pozic.
 • Teplé a studené obklady – každý druh obkladu plní jinou funkci.
 • Fyzioterapie – cvičení jsou určená speciálně pro zápěstí a prsty na rukou.
 • Operace – chirurgické řešení se využívá, pokud všechny konzervativní metody selhaly. [10]
Upozornění

Pozor

Léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí může určit pouze lékař po zvážení vašeho celkového zdravotního stavu. Nevyužívejte proto tento článek jako návod pro léčebný postup, ten může stanovit pouze lékař.

Obklady v léčbě zánětu kloubů ruky

Studené obklady zmenšují otok v místě zánětu
Studené obklady zmenšují otok v místě zánětu

Bolest a ztuhlost při zánětu v zápěstí nebo při zánětu drobných kloubů ruky je možné zmírnit pomocí teplých a studených obkladů.

 • Teplý obklad (například gelový polštářek nebo nahřátý ručník) připraví ruku na následné cvičení. Nechte ho působit 15 minut.
 • Studený obklad uleví od otoku. Na postižené místo ho aplikujte 10–15 minut. [11]

Cvičení při zánětu kloubů ruky

Pravidelné cvičení je důležitou součástí léčby zánětu. Nejen že může ulevit od bolesti, ale udržuje postižené klouby co nejpohyblivější, a usnadňuje tak různé každodenní činnosti. Konkrétní cviky je vhodné zkonzultovat s fyzioterapeutem.

Zánět kloubů ruky – Jaké cvičení může pacientům pomoci?

 • Pořiďte si měkký molitanový míček a mačkejte ho v dlani.
 • Položte ruku na stůl dlaní dolů a roztáhněte prsty. Zvedněte palec co nejvýš, vydržte několik sekund a položte ho zpátky na stůl. Ostatní prsty při tom nechte ležet. Postupně vystřídejte při zvedání všechny prsty.
 • Dejte si před sebe ve vzduchu ruku tak, že prsty jsou u sebe a palec směřuje přirozeně od nich. Vytvarujte prsty do tvaru písmene C, jako kdybyste drželi lahev. Pomalu prsty opět narovnejte. Cvik opakujte několikrát dle potřeby. [12]

Domácí péče o klouby rukou

Domácí prostředí je možné v mnoha směrech přizpůsobit aktuálním potížím s klouby. Existuje řada drobných pomůcek a nápadů, jak si usnadnit každodenní aktivity. Můžete využívat například:

 • Oděvy se zipy a patenty místo knoflíků,
 • nástavce na kliku pro snadnější otvírání dveří,
 • dotykové vypínače místo jiných hůře ovladatelných typů vypínačů,
 • odlehčené nádobí a kuchyňské pomůcky. [13]

Prevence zánětů

Jako prevence zhoršení bolesti se osvědčují časté přestávky při práci, která obnáší jednotvárné opakované pohyby rukou.

Důležité je také dodržování léčby všech chronických nemocí a vyvážené stravování s dostatkem potravin, které působí protizánětlivě. [14]

Upozornění

Důležité upozornění při řešení zánětu kloubů ruky a zápěstí

Zánět kloubů ruky je bolestivé onemocnění, které může omezit pracovní i osobní život.

Čím dříve začnete řešit s lékařem příznaky nemoci, jako je otok, bolest a ztuhlost prstů či zápěstí, tím lepší budou výsledky léčby.

Věnujte se pravidelně cvičení rukou, nezapomínejte na úlevové pozice a ruku se zánětem nepřetěžujte.

Shrnutí a doporučení při řešení zánětu kloubů ruky a zápěstí

1.

Navštivte lékaře

Léčbu zánětu kloubů ruky a zápěstí vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.

2.

Kauzální léčba zánětu kloubů ruky a zápěstí

Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny zánětu kloubů ruky a zápěstí. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení.

3.

Tlumení bolestí, otoků a zánětů

Symptomatická léčba je zaměřena na projevy či příznaky (symptomy) onemocnění. Taková léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života a v průběhu onemocnění podpořit komplexní léčbu.

Zdroje, odkazy a literatura

[1] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[2] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[3] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[4] Netto A. P. Hand Pain and Rheumatoid Arthritis. Arthritis Health, 5. prosince 2021. Dostupné na: https://www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[5] Netto A. P. Hand Pain and Rheumatoid Arthritis. Arthritis Health, 5. prosince 2021. Dostupné na: https://www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/hand-pain-and-rheumatoid-arthritis

[6] Hand Pain and Problem. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hand-pain-and-problems

[7] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/

[8] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[9] Osteoarthritis of the Hands. Arthritis Foundation, 14. října 2021. Dostupné na: https://www.arthritis.org/diseases/more-about/osteoarthritis-of-the-hands

[10] Pidgeon T. S. Arthritis of the Hand. OrthoInfo, březen 2023. Dostupné na: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-hand/. Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[11] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[12] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[13] Bruce Fulghum D. When RA Affects Your Hands and Fingers. WebMD, 16. dubna 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra

[14] Eske J. What causes finger joint pain, and how to remedy it. Medical News Today, 28. dubna 2023. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/finger-joint-pain#summary

Kde všude 3D pulzní magnetoterapie Biomag pomáhá?

Přístroje pro 3D pulzní magnetoterapii Biomag v současné době pomáhají lidem na všech kontinentech. V péči o lepší zdraví využívají inovativní přístroje Biomag tisíce spokojených uživatelů a renomovaných klinik.

Londýn

Velká Británie

Řím

Itálie

Barcelona

Španělsko

Berlín

Německo

Paříž

Francie

Vídeň

Rakousko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazílie

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstán

Rijád

Saudská Arábie

Varšava

Polsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené státy americké

Kontaktujte nás zde.:

Vyzkoušení zdarma
Jak a kde koupit?
Možnost pronájmu
Obecný dotaz

Rezervace bezplatné aplikace 3D magnetoterapie

Zákazník CS

Ozveme se Vám nejdéle následující pracovní den

Jana Kovářová

Jana Kovářová péče o zákazníky

Tento web je chráněn službou Google reCAPTCHA.
Podmínky službyZásady ochrany osobních údajů.

Proč právě Biomag?

Vysoký výkon a maximální účinnost
Vysoký výkon a účinnost léčebných efektů.
Pomáhá k lepšímu zdraví. Již ve 40 zemích světa
Pomáhá k lepšímu zdraví.
Již ve 40 zemích světa.
Pomáháme již 30 let
30 let zkušeností v oboru, český produkt.
100 000 + spokojených zákazníků
Více než 100 000 spokojených zákazníků.
Jana Kovářová

Jana Kovářová péče o zákazníky

Jak vyzkoušení probíhá?

 • Jednoduše si zarezervujte bezplatnou aplikaci pomocí tohoto formuláře
 • Vybraný specialista Vám zavolá na zadaný telefon
 • Domluvíte si termín a adresu bezplatné aplikace
 • Proberete případné podrobnosti i Vaše dotazy
 • Během bezplatné aplikace se dozvíte všechny vlastnosti a výhody 3D magnetoterapie Biomag
 • Pohodlně podpoříte své zdraví

Certifikace a loga

Členství a podpora

Platby a dopravy

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.