Syndrom karpálního tunelu - popis a léčba

Cítíte mravenčení, brnění a pálení v jedné nebo v obou rukách? Zhoršuje se vám citlivost prstů a cítíte bolesti v zápěstí? Nepříjemné pocity a bolesti spojené se syndromem karpálního tunelu vás také mohou často budit ze spánku. Možná právě proto hledáte řešení, jak se těchto potíží zbavit.

Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chcete řešit bolesti, otoky a záněty?
Nyní možnost bezplatné aplikace 3D magnetoterapie Biomag.
Vyzkoušet zdarma >>
Karpální tunel - popis diagnózy a léčba
Obrázek : Syndrom karpálního tunelu

Popis karpálního tunelu a příčiny vzniku

Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejběžnějších postižení nervů horních končetin. Ohroženy jsou především ženy ve středním věku. Jedná se také o jednu z nejčastějších nemocí z povolání.

Karpální tunel je průchod z předloktí do dlaně ohraničený karpálními kostmi a vazivovými pruhy. Tímto tunelem procházejí některé nervy, cévy a šlachy. Pokud dojde v této úžině k útlaku nervu, vzniká velmi bolestivý stav zvaný syndrom karpálního tunelu.

Akutní forma onemocnění je způsobena rychlým a trvalým zvýšením tlaku v oblasti karpálního tunelu. To je nejčastěji spojeno se zlomeninami, popáleninami, nebo lokálními infekcemi.

Chronická forma je však mnohem častější a symptomy mohou přetrvávat měsíce až roky. Příčina onemocnění je zjištěna pouze u 50 % případů. Jednou z možných příčin syndromu karpálního tunelu je nadměrná, dlouhodobá a jednostranná zátěž drobných svalů ruky a předloktí. K té dochází například při psaní na klávesnici, práci s nářadím, ale i hře na hudební nástroje.

Jak probíhá vyšetření karpálního tunelu?

Pokud se u vás projevují příznaky syndromu karpálního tunelu, nejlepší je zajít k lékaři a nechat se odborně vyšetřit. Důležitá je anamnéza, na jejímž podkladě lékař zjistí subjektivní pocity pacientů a doporučí zřejmě vyšetření ruky pomocí přístrojové elektromyografie (EMG). Pomocí tohoto vyšetření se změří vodivost nervů a na jeho základě neurolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu karpálního tunelu.

Léčba karpálního tunelu – zbavte se bolesti

Léčba je zahajována hledáním a odstraněním příčiny, snížením zátěže ruky a aplikací ortézy. Obvykle jsou podávána nesteroidní antirevmatika.

  • Karpální tunel – průchod z předloktí do dlaně ohraničený karpálními kostmi a vazivovými pruhy.
  • Syndrom – soubor příznaků (symptomů) onemocnění.
  • Akutní – náhlý a naléhavý stav s intenzivními příznaky.
  • Chronický – stav s pozvolným a dlouhodobým rozvojem.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.

Nedílnou součástí léčby je fyzioterapie založená na aplikaci ultrazvuku, laseru, iontoforézy, magnetoterapie a na mobilizaci zápěstních kostí s cílem obnovit cirkulaci, eliminovat otok a snížit bolestivost.

Středně těžké a těžké postižení nervu, nebo selhání konzervativní léčby, je pak řešeno chirurgicky.

V rámci konzervativní rehabilitační léčby některých projevů syndromu karpálního tunelu má významné místo aplikace nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie Biomag, která ve prospěch pacienta využívá protibolestivý, protiotokový a hojivý efekt s podporou regenerace.  Tlumí bolest, mírní otok a zánětlivé projevy, stimuluje hojení a přináší celkovou úlevu.

Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi provádět intenzivní léčbu i mimo zdravotnické zařízení.

Velkou výhodou je i možnost včasného nasazení léčby v počátcích nových potíží a možnost dlouhodobých denních udržovacích aplikací.