Artritidy páteře

Trápí vás bolesti páteře již delší dobu? Zhoršuje se vaše hybnost, trpíte nechutenstvím a únavou? Na vině může být artritida. Při bolestech páteře, zejména těch dlouhodobých neodkládejte návštěvu lékaře. Včasná diagnostika příčiny je důležitá pro ovlivnění průběhu onemocnění.

Neodkládejte návštěvu lékaře. Řešte svůj zdravotní stav včas. Chcete řešit artritidu páteře již nyní? Využít můžete naši lékařskou poradnu.

Artritidy páteře - popis diagnózy a léčba
Obrázek Artritidy páteře

Popis artritidy páteře a příčiny vzniku

Artritidy páteře jsou revmatoidní (zánětlivá) onemocnění.

Může jít o záněty kloubů páteře při revmatoidní artritidě. V takovém případě jsou nejčastěji postiženy klouby krční části páteře. Dále se může jednat o Bechtěrevovu nemoc, dnovou artritidu nebo artritidu při lupénce.

Revmatoidní artritida páteřních kloubů se nejčastěji projevuje zvýšenou teplotou, zduřením a otokem v okolí kloubů, bolestivostí a citlivostí na dotek. Ztuhlost kloubů může zcela omezit pohyb až na několik hodin.

Příznak ztuhlosti se nejčastěji objevuje ráno. Kloub se při artritidě deformuje, což může vést k závažnému omezení pohybu. Nedostatek pohybu pak často vede k oslabování tkání v okolí kloubu a později i celé postavy postiženého. Deformované klouby mohou zcela ztratit pohyblivost.

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění páteře vyznačující se bolestí a ztuhlostí páteře. Má dlouhodobý a postupně se zhoršující průběh. Nejčastěji se projeví ve věku 15 až 30 let a to především u mužů.

Přesná příčina těchto onemocnění zůstává nejasná.

Hlavním škodlivým mechanismem je chronický nitrokloubní zánět. V případě Bechtěrerovy nemoci v jejím rozvoji hraje určitou roli i dědičnost.

Léčba artritidy páteře – zbavte se bolesti

Cílem léčby je především zmírnění bolesti a zpomalení zánětlivých procesů. K tomuto účelu se nejčastěji využívá takzvaných nesteroidních antirevmatik. Tato skupina léčiv působí proti bolesti i ke zmírnění rychlosti rozvoje zánětu. Rozvoj zánětu je možné také potlačovat léčbou kortikosteroidů.

Hybnost kloubů je také udržována pomocí rehabilitace a lázeňské léčby.

  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.
  • Kortikosteroid – kortikoidní (získaný v buňkách kůry nadledvin) hormon s protizánětlivým účinkem.
  • Bechtěrevova nemoc – chronická spondylartritida.
Zákazník CS

Napište dotaz lékaři. Zavolá Vám zpět.

Na Vaše dotazy zodpoví lékař s mnohaletou praxí. MUDr. Peter Bednarčík CSc. Více zde.

– Popište Váš dotaz do formuláře níže.

– Lékař posoudí Vaše dotazy a obtíže ihned, jak bude mít čas.

– Lékař Vám zavolá zpět na Váš telefon.

– Proberete společně případné další podrobnosti.

– Lékař Vám zdarma navrhne možné řešení.

Chcete lékaři raději zavolat? Volejte +420 493 493 199