Artritidy páteře - popis a léčba

Máte bolesti páteře již delší dobu? Zhoršuje se vaše hybnost, trpíte nechutenstvím a únavou? Na vině může být artritida. Při bolestech páteře, zejména těch dlouhodobých neodkládejte návštěvu lékaře. Včasná diagnostika příčiny je důležitá pro ovlivnění průběhu onemocnění.

Upozornění:
Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Správnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Chcete řešit bolesti, otoky a záněty?
Nyní možnost bezplatné aplikace 3D magnetoterapie Biomag.
Vyzkoušet zdarma >>
Biomag banner
Artritidy páteře - popis diagnózy a léčba
Obrázek : Artritidy páteře

Popis artritidy páteře a příčiny vzniku

Artritidy páteře jsou revmatoidní (zánětlivá) onemocnění.

Může jít o záněty kloubů páteře při revmatoidní artritidě. V takovém případě jsou nejčastěji postiženy klouby krční části páteře. Dále se může jednat o Bechtěrevovu nemoc, dnovou artritidu nebo artritidu při lupénce.

Revmatoidní artritida páteřních kloubů se nejčastěji projevuje zvýšenou teplotou, zduřením a otokem v okolí kloubů, bolestivostí a citlivostí na dotek. Ztuhlost kloubů může zcela omezit pohyb až na několik hodin.

Příznak ztuhlosti se nejčastěji objevuje ráno. Kloub se při artritidě deformuje, což může vést k závažnému omezení pohybu. Nedostatek pohybu pak často vede k oslabování tkání v okolí kloubu a později i celé postavy postiženého. Deformované klouby mohou zcela ztratit pohyblivost.

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění páteře vyznačující se bolestí a ztuhlostí páteře. Má dlouhodobý a postupně se zhoršující průběh. Nejčastěji se projeví ve věku 15 až 30 let a to především u mužů.

Přesná příčina těchto onemocnění zůstává nejasná.

Hlavním škodlivým mechanismem je chronický nitrokloubní zánět. V případě Bechtěrerovy nemoci v jejím rozvoji hraje určitou roli i dědičnost.

Léčba artritidy páteře – zbavte se bolesti

Cílem léčby je především zmírnění bolesti a zpomalení zánětlivých procesů. K tomuto účelu se nejčastěji využívá takzvaných nesteroidních antirevmatik. Tato skupina léčiv působí proti bolesti i ke zmírnění rychlosti rozvoje zánětu. Rozvoj zánětu je možné také potlačovat léčbou kortikosteroidů.

Hybnost kloubů je také udržována pomocí rehabilitace a lázeňské léčby.

Pro léčbu artritidy páteře se nabízí obdobné postupy jako u artritid jiných kloubů.

Využívá se medikamentózní léčba pomocí nesteroidních antirevmatik. Rozvoj zánětu je možné potlačovat kortikosteroidy.

Vedle konvenčních syntetických chorobu modifikujících antirevmatik (nejčastěji methotrexát) existují také další preparáty ze skupin biologických a cílených syntetických chorobu modifikujících léčiv (například protilátky anti-TNF-α, biologické léky s jiným mechanismem účinku,  cílené syntetické inhibitory  a tak dále). Mohou být užívány samostatně nebo v kombinaci.

 • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, horečce a zánětu.
 • Kortikosteroid – kortikoidní (získaný v buňkách kůry nadledvin) hormon s protizánětlivým účinkem.
 • Bechtěrevova nemoc – chronická spondylartritida.

Rehabilitační a lázeňská léčba slouží k podpoře hybnosti postižených kloubů páteře, ke zpomalení progrese a k tlumení některých projevů onemocnění – hlavně bolesti, otoku.

Využívá se celá škála metod – od léčebné gymnastiky, přes fyzikální léčbu (masáže, koupele, lokální aplikace chladu, kryoterapie), přes využití léčebných elektrických proudů, magnetických polí a polarizovaného světla. Další  možností nabízí i chirurgická léčba.

V rámci rehabilitační péče některých projevů artritidy páteře  má významné místo nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie, která ve prospěch pacienta využívá protibolestivý, protiotokový a hojivý efekt s podporou protizánětlivých účinků.

Výhodou je možnost individuálních domácích aplikací, které umožňují pacientovi pokračovat doma v intenzivní rehabilitační léčbě i mimo zdravotnické zařízení.

Pavla Břenková ( Ostrava-Habrůvka )

Protože jsem delší dobu trpěla bolestmi páteře a při delší chůzi bolestmi kolenního kloubu, zakoupila jsem si přístroj Biomag. Již po několika aplikacích se bolesti kolena zmírnily a bolesti páteře zmizely úplně.

Dana Prošková ( České Budějovice )

V dětství jsem prodělala zánět páteře, následek ochrnutí svalů kolem páteře, zborcení skoro celé páteře. Bolestí jsem nevydržela sedět, ležet. Přístroj používám 3x denně, chodím bez bolesti, můžu sedět, vstát ze židle.

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.


Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění a potíže

Účel aplikací na
 • bolesti
 • otoky
 • záněty
Účel aplikací na
 • bolesti
 • snížené prokrvení
 • záněty
Účel aplikací na
 • bolesti
 • otoky
 • záněty
Účel aplikací na
 • bolesti
 • otoky
 • záněty
Účel aplikací na
 • bolesti
 • otoky
 • záněty
Účel aplikací na
 • bolesti
 • záněty