Český výrobce 3D magnetoterapie, více než 30 let.
Vyzkoušet terapii

Artróza kloubů - příznaky, popis a léčba

Revize

Artrózy kloubů
Artróza kloubů

Každé ráno se probouzíte s pocitem bolestivých a ztuhlých kloubů? Jde o typickou známku artrózy. Bolet může koleno, kyčel i klouby na rukou. Jde o degenerativní onemocnění, kdy dochází k poškození kloubní chrupavky. Omezuje vás v každodenním životě. Artróza kloubů se sice nedá vyléčit, ale recept na zmírnění bolestí existuje.

Zjistěte, jaké jsou typické příznaky, příčiny tohoto onemocnění. Jaké jsou možnosti léčby artrózy kloubů? Jak potlačit symptomy jako jsou bolesti, otoky a záněty, které toto onemocnění doprovází? Přečtěte si více zde.

Příznaky artrózy kloubů

 • Bolest postiženého kloubu
 • Otoky kloubu
 • Ztuhlost kloubu
 • Omezená pohyblivost kloubu
 • Škubání v poškozeném kloubu
 • Škrábání v kloubu [1]
Upozornění

Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.

Popis a příčiny vzniku artrózy kloubů

Zdravá a poškozená kloubní chrupavka – kolenní kloub
Zdravá a poškozená kloubní chrupavka – kolenní kloub

Artróza kloubů je degenerativní onemocnění, při kterém dochází k poškození kloubní chrupavky. Chrupavka se postupně opotřebovává a ztrácí pružnost a pevnost. Tyto změny negativně ovlivňují hladký pohyb kloubů a pacienti proto mají bolesti a další potíže. [2]

Pojem artróza se někdy nesprávně zaměňuje s výrazem artritida. Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, zatímco artróza nemá zánětlivý původ a jedná se o postupný zánik kloubní chrupavky. [3]

Artróza může postihnout jakýkoliv kloub v těle. Nejčastější je artróza kyčelního kloubu (koxartróza), artróza v kolenním kloubu (gonartróza) a artróza ramenního kloubu (omartróza).

 • Onemocnění postihuje i menší klouby (artróza kotníku a artróza zápěstí).
 • Neobvyklá není ani artróza malých kloubů na rukou a nohou. [4]   U pacientů se často objevuje například artróza prstů na ruce s příznaky jako je bolest a otoky kloubů nebo artróza palce nohy, což může způsobit potíže při chůzi a obecně omezenou schopnost udržet stabilitu při pohybu.
 • Artróza může postihnout páteř  konkrétně meziobratlové klouby (artróza facetového kloubu). [5]

Příčiny artrózy kloubů

Artróza v kolenním kloubu
Artróza v kolenním kloubu

K rozvoji artrózy dochází kvůli opotřebení kloubní chrupavky. Ta ztrácí své základní vlastnosti (pružnost, pevnost a dostatečnou tloušťku) dlouhodobým používáním a zatěžováním kloubů. Za příčiny artrózy se označují:

 • vyšší věk,
 • deformity kloubů,
 • výskyt artrózy v rodině,
 • úrazy a operace kloubů,
 • nadměrná hmotnost. [6]

Stupně artrózy kloubů

Artróza kolenního kloubu – stádia nemoci
Artróza kolenního kloubu – stádia nemoci

Artróza má několik stádií. Stupně artrózy udávají závažnost onemocnění a každý stupeň má své typické příznaky.

1. stupeň – dochází ke ztenčení kloubní chrupavky. (začínající artróza)
2. stupeň – kloubní štěrbina se zužuje a v kloubu vznikají kostní výrůstky.
3. stupeň – objevují se další kostní výrůstky a dochází k deformacím kloubní jamky a hlavice.
4. stupeň – kloubní štěrbina postupně mizí, kostní výrůstky se zvětšují a klouby jsou deformované. [7]

Příklad z praxe - artróza 2.stupně:

Artróza kyčelního kloubu 2. stupně je považována za mírné poškození kloubu. Na rentgenovém snímku jsou patrné drobné změny a pacienti udávají bolesti po delší chůzi nebo běhu. Pokud je kloub delší dobu v klidu, může být při pohybu zatuhlý. Úlevu od potíží mohou přinést posilovací cviky, snížení hmotnosti a v případě nutnosti léky proti bolesti. [8]

Diagnostika: jak se zjistí artróza?

Poškození kloubní chrupavky je vidět na rentgenu i magnetické rezonanci
Poškození kloubní chrupavky je vidět na rentgenu i magnetické rezonanci

Při stanovení diagnózy artrózy kloubů lékař vychází z popisu příznaků. Při vyšetření dále zkontroluje pohyblivost kloubu a sleduje, jestli je kloub oteklý nebo zarudlý.

 • Součástí diagnostiky jsou krevní testy a laboratorní vyšetření moči.
 • Pacienti obvykle absolvují rentgenové vyšetření.
 • Využívají se také další zobrazovací metody – ultrazvuk, počítačová tomografie a magnetická rezonance. [9]

Věděli jste?

 • Průměrný věk pacientů při výměně kolenního kloubu je necelých 66 let. [10]
 • Německo a Rakousko patří mezi premianty v počtu operací, při kterých je nahrazen kyčelní kloub umělým implantátem. Ročně se provede průměrně 174 operací na 100 000 obyvatel. [11]

Komplikace při neléčení

Neléčená artróza kloubů může mít několik potenciálních komplikací a negativních dopadů na kvalitu života.

 • Zhoršení bolesti: Může vést k trvalé a intenzivnější bolesti, která omezuje pohyb a zhoršuje kvalitu života.
 • Omezení pohyblivosti: Pokračující artróza kloubů může způsobit nepohyblivost a ztrátu flexibility.
 • Deformace kloubů: Nepříznivý vývoj artrózy může vést k deformaci kloubů, která ovlivňuje funkci kloubu a estetický vzhled.
 • Psychologické dopady: Může omezit schopnost vykonávat běžné úkony, což může vést ke ztrátě nezávislosti a negativním psychologickým dopadům, jako je depresivní nálada a úzkost.
Zhoršení bolesti

Zhoršení bolesti

Omezená pohyblivost

Omezená pohyblivost

Deformace kloubů

Deformace kloubů

Deprese, úzkosti

Deprese, úzkosti

Upozornění

Doporučujeme neodkládat léčbu artrózy kloubů

Neodkládejte léčbu artrózy kloubů, a pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže nebo pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte odborného lékaře. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím.

Léčba artrózy kloubů

Při léčbě artrózy se mohou využívat ortézy
Při léčbě artrózy se mohou využívat ortézy

Léčba artrózy nabízí různé možnosti. Součástí léčby je užívání léků, fyzioterapie, cvičení nebo operace. Přesný postup závisí především na stádiu onemocnění. V současné době bohužel není znám způsob, jak zastavit artrózu zcela. Existují ale možnosti, jak minimalizovat bolest, podpořit pohyblivost a zachovat dobrou kvalitu života.  [12]

 • Využívají se léky proti bolesti, nesteroidní protizánětlivé léky či kortikoidy.
 • Fyzikální terapie zahrnuje aplikaci teplých nebo chladných obkladů, elektroléčbu, masáže a další postupy.
 • Cvičení je zaměřené na protahování a posilování.
 • Vhodným doplňkem (nejčastěji při artróze ramene nebo kolene, případně zápěstí) mohou být ortézy a v závažnějších případech hole nebo chodítka.
 • V nejtěžších případech může být řešením operace, při které se nahradí poškozený kloub umělým. [13]
Upozornění

Pozor

Léčbu artrózy kloubů může určit pouze lékař po zvážení Vašeho celkového zdravotního stavu. Nevyužívejte proto tento článek jako návod pro léčebný postup, ten může stanovit pouze lékař.

Operace

Operace artrózy kloubů je jednou z možností léčby. Přichází v úvahu zejména pokud nechirurgické metody a konzervativní léčba nepřináší dostatečnou úlevu od příznaků. Existují různé druhy operací, které lékař zváží v závislosti na závažnosti artrózy a stavu pacienta.

 • Artroskopie: Minimálně invazivní chirurgický zákrok, při kterém se pomocí artroskopu provádí opravy a čištění poškozené tkáně v kloubní dutině.
 • Artroplastika: Nahrazení postiženého kloubu umělým implantátem. Nejčastěji se používá totální artroplastika, při které jsou odstraněny poškozené kloubní povrchy a nahrazeny umělými náhradami.
 • Osteotomie: Chirurgický zákrok, při kterém se provádí řez nebo překlenutí kosti s cílem změnit její polohu a snížit přetížení na kloub.
 • Korekce deformity: Operace zaměřená na opravu deformity kloubu a obnovení správného zarovnání, čímž se snižuje bolest a zlepšuje pohyblivost.

Operace může být doprovázena rehabilitací, která pomáhá obnovit sílu a pohyblivost kloubu a usnadnit návrat k běžným aktivitám.

Alternativní metody

Žádný zázračný, ani nejlepší lék na artrózu kloubů neexistuje. Pacienti ale mohou v rámci léčby vyzkoušet různé alternativní metody, jako je akupunktura či masáže. Zvládání bolesti, která je pro artrózu typická, může usnadnit psychoterapie. [14]

Prevence

Co dělat v rámci prevence artrózy? Zjednodušeně řečeno dbejte na zdravý životní styl. Rozvoji artrózy sice nejde zcela zabránit, ale můžete snížit riziko, že se tato nemoc rozvine nebo zhorší.

 • Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost. Nadváha klouby zatěžuje.
 • Buďte aktivní a pravidelně sportujte.
 • Nekuřte.
 • Minimalizujte riziko úrazů kloubů.
 • Nepřetěžujte klouby nevhodným cvičením nebo extrémními pohyby. [15]

Zásady prevence artrózy – aktivita, cvičení a zdravá životospráva

Artróza a strava

Vhodně zvolená strava může mít příznivý vliv na symptomy artrózy. Zkuste do svého jídelníčku zařadit potraviny, které prospívají kostem a kloubům a podporují vstřebávání vitaminů i minerálů. Jedná se o mléčné výrobky, ryby, listovou zeleninu, zelený čaj nebo česnek. [16]

Artróza a skořice

Lidé se často ptají na pozitivní vliv skořice na artrózu. Byla sice zkoumána pro své protizánětlivé vlastnosti, nicméně je třeba si uvědomit, že rady ohledně jejího použití nejsou podloženy vědeckými důkazy a tedy účinnost není potvrzena.

Artróza a káva

Dalším často diskutovaným tématem je vliv kávy na vznik nebo rozvoj artrózy. I zde jsou výsledky nejednoznačné, některé studie ukázaly mírně pozitivní vliv kávy, jiné ale naopak vyhodnotily kávu jako rizikovou. Pozitivní ani negativní vliv kávy na onemocnění artrózou tedy není jednoznačně vědecky potvrzen.

Co nejíst při artróze?

Omezte zpracované potraviny, rafinované cukry, nasycené tuky, trans-tuky, potraviny bohaté na rafinované sacharidy a alkohol při artróze kloubů. Preferujte vyváženou stravu. Konzultujte stravovací plán s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Upozornění

Důležité upozornění při řešení artrózy kloubů

Artróza je onemocnění kloubů, při kterém dochází k poškození kloubní chrupavky.

Postiženy mohou být jakékoliv klouby v těle, nejčastější je artróza kyčle a kolene.

Artróza kloubů se nedá vyléčit. Její projevy se ale dají vhodnou léčbou zmírnit a postup nemoci je možné zpomalit.

Shrnutí a doporučení při řešení artrózy kloubů

1.

Navštivte lékaře

Léčbu artrózy kloubů vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.

2.

Kauzální léčba artrózy kloubů

Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny artrózy kloubů. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení.

3.

Tlumení bolestí, otoků a řešení zánětů

Symptomatická léčba je zaměřena na projevy či příznaky (symptomy) onemocnění. Taková léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života a v průběhu onemocnění podpořit komplexní léčbu.

Zdroje, odkazy a literatura

[1] Holland K. Arthrosis vs. Arthritis: What’s the Difference? Healthline, 17. září 2018. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/arthrosis-vs-arthritis

[2] Holland K. Arthrosis vs. Arthritis: What’s the Difference? Healthline, 17. září 2018. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/arthrosis-vs-arthritis

[3] Bailey A. Arthrosis vs. Arthritis: What Are the Differences? Verywell Health, 18. ledna 2023. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/arthrosis-vs-arthritis-6373935

[4] Holland K. Arthrosis vs. Arthritis: What’s the Difference? Healthline, 17. září 2018. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/arthrosis-vs-arthritis

[5] Girasole G. J. What is Facet Joint Syndrome? . Health Central, 2. listopadu 2022. Dostupné na: https://www.healthcentral.com/condition/spinal-disorders/facet-joint-syndrome

[6] Bailey A. Arthrosis vs. Arthritis: What Are the Differences? Verywell Health, 18. ledna 2023. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/arthrosis-vs-arthritis-6373935

[7] Knipe H. Kellgren and Lawrence system for classification of osteoarthritis. 15. září 2021. Dostupné na: https://radiopaedia.org/articles/kellgren-and-lawrence-system-for-classification-of-osteoarthritis

[8] Holland K. Stages of Osteoarthrosis (OA) of the Knee. Healthline, 12. března 2021. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/osteoarthritis-stages-of-oa-of-the-knee

[9] Bailey A. Arthrosis vs. Arthritis: What Are the Differences? Verywell Health, 18. ledna 2023. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/arthrosis-vs-arthritis-6373935

[10] Arthritis Treatment. Arthritis Foundation. Dostupné na: https://www.arthritis.org/treatments

[11] Health at a Glance 2021: OECD Indicators. Hip and Knee Replacement. OECD. Dostupné na: https://www.oecd-ilibrary.org/sites/8b492d7a-en/index.html?itemId=/content/component/8b492d7a-en

[12] Natural Relief for Arthritis Pain. Arthritis Foundation. Dostupné na: https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/managing-pain/pain-relief-solutions/natural-relief-for-arthritis-pain

[13] Bailey A. Arthrosis vs. Arthritis: What Are the Differences? Verywell Health, 18. ledna 2023. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/arthrosis-vs-arthritis-6373935

[14] Natural Relief for Arthritis Pain. Arthritis Foundation. Dostupné na: https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/managing-pain/pain-relief-solutions/natural-relief-for-arthritis-pain

[15] Bailey A. Arthrosis vs. Arthritis: What Are the Differences? Verywell Health, 18. ledna 2023. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/arthrosis-vs-arthritis-6373935

[16] Barrell A. What is the best diet for osteoarthritis. Medical News Today, 28. ledna 2020. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322603#foods-to-eat

Kde všude 3D pulzní magnetoterapie Biomag pomáhá?

Přístroje pro 3D pulzní magnetoterapii Biomag v současné době pomáhají lidem na všech kontinentech. V péči o lepší zdraví využívají inovativní přístroje Biomag tisíce spokojených uživatelů a renomovaných klinik.

Londýn

Velká Británie

Řím

Itálie

Barcelona

Španělsko

Berlín

Německo

Paříž

Francie

Vídeň

Rakousko

Bratislava

Slovensko

Praha

Česká republika

Brasília

Brazílie

Budapešť

Maďarsko

Dubaj

Spojené arabské emiráty

Singapur

Singapur

Astana

Kazachstán

Rijád

Saudská Arábie

Varšava

Polsko

Bukurešť

Rumunsko

Toronto

Kanada

Washington, D.C.

Spojené státy americké

Kontaktujte nás zde.:

Vyzkoušení zdarma
Jak a kde koupit?
Možnost pronájmu
Obecný dotaz

Rezervace bezplatné aplikace 3D magnetoterapie

Zákazník CS

Ozveme se Vám nejdéle následující pracovní den

Jana Kovářová

Jana Kovářová péče o zákazníky

Tento web je chráněn službou Google reCAPTCHA.
Podmínky službyZásady ochrany osobních údajů.

Proč právě Biomag?

Vysoký výkon a maximální účinnost
Vysoký výkon a účinnost léčebných efektů.
Pomáhá k lepšímu zdraví. Již ve 40 zemích světa
Pomáhá k lepšímu zdraví.
Již ve 40 zemích světa.
Pomáháme již 30 let
30 let zkušeností v oboru, český produkt.
100 000 + spokojených zákazníků
Více než 100 000 spokojených zákazníků.
Jana Kovářová

Jana Kovářová péče o zákazníky

Jak vyzkoušení probíhá?

 • Jednoduše si zarezervujte bezplatnou aplikaci pomocí tohoto formuláře
 • Vybraný specialista Vám zavolá na zadaný telefon
 • Domluvíte si termín a adresu bezplatné aplikace
 • Proberete případné podrobnosti i Vaše dotazy
 • Během bezplatné aplikace se dozvíte všechny vlastnosti a výhody 3D magnetoterapie Biomag
 • Pohodlně podpoříte své zdraví

Certifikace a loga

Členství a podpora

Platby a dopravy

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.