Bolesti čelistního kloubu

Editor: | 4 června 2019

Trápí vás bolest čelisti v místě kloubu? Šíří se do zubů, krku či hlavy?  Objevuje se lupání při pohybu čelisti a cítíte omezení při otevírání úst? Na vině může být některé z onemocnění čelistního kloubu.

Bolesti čelistního kloubu - popis diagnóz
Obrázek: Bolesti čelistního kloubu

Hledáte řešení bolestí?

Chcete se zbavit potíží?

Popis bolestí čelistního kloubu a příčiny vzniku

Čelistní kloub neboli temporomandibulární kloub (TMK) patří mezi ty nejsložitější a nejvytíženější v lidském těle.

Bolest kloubu můžete cítit při pohybu čelistí, ale i v klidu. Může se objevovat přímo v kloubu i šířit se do krku, zubů, hlavy nebo ucha. Někdy může být slyšet lupání nebo může dojít ke ztíženému otevírání úst.

Příčiny vzniku onemocnění a následné bolesti čelistního kloubu mohou být různorodé.

Potíže mohou vzniknout v důsledku úrazu, artrózy či artritidy. Při stresu časté zatínání zubů může vést k bolesti čelistního kloubu. Změna skusu například po vytržení zubu nebo aplikace nesprávné výplně zubu mohou způsobit také problémy.

Pro zjištění pravé příčiny bolesti a určení léčby je mnohdy zapotřebí spolupráce odborníků z více zdravotních oborů (stomatologie, ORL, fyzioterapie či psychologie).

Léčba bolestí čelistního kloubu – zbavte se potíží

Léčba může být zdlouhavá a vyžaduje trpělivost pacienta.

Konzervativní léčba vede ke zklidnění akutního stavu. Je doporučen klidový režim, nesteroidní antiflogistika k mírnění bolestí, dále omezení otvírání úst a měkká strava.

Pokud jsou potíže s bolestí čelistního kloubu způsobeny strukturálními příčinami (například artrózou), lze mírnit symptomy onemocnění.

U funkčních poruch (například pocitu „vyskočení“ kloubní hlavičky nebo také bolesti z přetížení svalů) dokáže fyzioterapie léčit příčinu potíží.

Terapie při bolesti čelistního kloubu se skládá z manuálního ošetření měkkých tkání v okolí čelistního kloubu, hlavy a krční páteře, z mobilizace čelistního kloubu, a především ze speciálního cvičení.

Někdy se využívají také různé pomůcky, jako například nákusná dlaha. Ve složitějších případech se volí obstřiky a nejtěžší případy jsou řešeny chirurgicky.

V rámci rehabilitační péče významně pomáhá na bolesti čelistního kloubu 3D pulzní terapie Biomag a to jak v akutním stádiu onemocnění, tak v jeho doléčování.

Vysvětlení vybraných pojmů:

 • Nákusná dlaha – snímatelná stomatologická plastová pomůcka, používá se nejčastěji při léčení nočního skřípání zubů nebo léčení některých onemocnění čelistních kloubů.
 • Bruxismus – noční skřípání zubů.
 • Nesteroidní antiflogistika – nesteroidní antirevmatika či nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen…).

Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě bolesti čelistního kloubu?

 • Pomáhá tlumit bolesti.
 • Má spazmolytický efekt.
 • Působí proti zánětům.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez dalších léků.
 • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) na snížení bolesti kloubů jsou podloženy mnoha studiemi. Například klinická studie provedená v roce 2014 týmem A. Fouda z Káhirské univerzity potvrzuje účinnost léčby bolesti čelistního kloubů právě pulzní terapií (PEMF) v porovnání se 3 dalšími způsoby léčby. Z uvedeného vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag díky svému analgetickému efektu může zmírnit bolesti kloubů a snížit otoky. Více o vědecké studii.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

 

Přístroj ani neschováme, je stále v pohotovostní poloze na křesle, a tak při dívání na televizi se oba střídáme při léčbě svých problémů. Víme, že uleví od bolesti a při delším používání pomůže.

František Holásek, Traplice

Pristroj používame 10 rokov. Liečime sa s ním celá rodina. Pri bolestiach nám problém odznie cca 2-3 dni. Využívame aj magnetizáciu vody.

Daniela Bábiková, Nitra

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění
a potíže:

 • Diabetes
 • Bolesti páteře
 • Bércové vředy
 • Vysoký tlak
 • Karpální tunel
 • Artrózy kloubů
 • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii.

Zákazník

Zanechte kontakt našemu specialistovi

 • ✓ Poskytne veškeré informace, které Vás zajímají
 • ✓ Posoudí Vaše zdravotní potíže
 • ✓ Pomůže s výběrem nejvhodnějšího přístroje
 • Umožní vyzkoušení a případně pro Vás zajistí objednání přístroje

Položky označené* jsou povinné.

Zásady ochrany osobních údajů zde.Informativní dodatek ke zpracování osobních údajů zde.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x