Biomag - Encyklopedie - Fibromyalgie
Fibromyalgie - příznaky, popis a léčba
Revize
Zažíváte bolest svalů a kloubů celého těla? Jste unavení a máte potíže se spánkem? Může jít o nemoc zvanou fibromyalgie, při které zjednodušeně řečeno „bolí celý člověk“.
Proč toto chronické onemocnění vzniká? Jak se dá léčit? Přečtěte si odpovědi na všechny důležité otázky o fibromyalgii.
Jak naložit s bolestmi při fibromyalgii? Zjistěte více zde.
Fibromyalgie příznaky
Hlavním symptomem fibromyalgie je dlouhodobá bolest, která postihuje různé části těla. Bolest se objevuje oboustranně, v oblastech od pasu nahoru i dolů. Může mít různou intenzitu a nejčastěji je popisována jako tupá. [1]
- Bolest postihuje svaly a klouby. Pacienty mohou bolet nohy, ruce i záda.
- Někdy se přidává bolest na hrudi, což může připomínat stav při infarktu.
- Pacienti cítí velkou únavu.
- Běžné jsou poruchy spánku a pocit nevyspání po probuzení.
Další příznaky:
- Bolest hlavy,
- poruchy pozornosti,
- deprese a úzkost,
- bolest břicha
U některých pacientů se objevuje takzvaná mozková mlha – stav, kdy se lidé cítí otupělí, nesoustředění a zmatení. V takovém okamžiku si připadají jako „v mlze“. Pro některé pacienty je takové mentální rozpoložení náročnější než samotná fyzická bolest.[2]
Pacienti někdy udávají také tzv. neurologické příznaky fibromyalgie – brnění a zhoršení citlivosti dolních končetin. Přidávat se může také nutkání k neustálému pohybu nohou.
Pokud se příznaky nemoci po určitém klidovém období opět zhorší, hovoří se o vzplanutí fibromyalgie. [3]
Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Nevyužívejte tento či jakýkoliv jiný článek na internetu ke stanovení diagnózy. Neodkládejte návštěvu lékaře a řešte svůj zdravotní stav včas.
Fybriomyalgie - popis a příčiny vzniku
Co je fibromyalgie
Fibromyalgie je označení pro chronický bolestivý syndrom, který postihuje pohybový aparát. Patří k němu i další projevy, jako je únava, poruchy spánku a různé psychické potíže. [4]
Fibromyalgie postihuje přibližně 2 % populace a většina případů se objevuje ve středním věku. [5]
Příčiny fibromyalgie
V obecné rovině se odborníci domnívají, že za fibromyalgií stojí opakovaná stimulace nervů a změna některých procesů v mozku. Důvodem může být zvýšená hladina vybraných chemických látek, které signalizují bolest.
Receptory bolesti v mozku se navíc mohou v průběhu času stát velmi citlivými a reagují přehnaně na bolestivé i nebolestivé signály.
- Infekce: Některé nemoci (chřipka, choroby způsobené EB virem a jiné) mohou být spouštěcím faktorem fibromyalgie nebo její průběh zhoršit.
- Psychika: Nadměrný dlouhodobý stres může přispět k rozvoji onemocnění.
- Trauma: Závažná zranění a posttraumatická stresová porucha (například stav po autonehodě), mohou být u zrodu fibromyalgie.
- Genetika: Fibromyalgie se mnohdy vyskytuje u více osob v rámci jedné rodiny. [6], [7]
Rizikové faktory fibromyalgie
Za rizikový faktor se považuje zejména ženské pohlaví a výskyt nemoci v rodině.
Fibromyalgie se v mnoha případech vyskytuje souběžně s dalšími chorobami. Jedná se například o:
- Revmatoidní artritidu,
- syndrom dráždivého tračníku,
- chronický únavový syndrom,
- migrénu,
- poruchy čelistního kloubu.[8]
Fibromyalgie diagnostika
Stanovit diagnózu fibromyalgie není snadné. Mnoho příznaků připomíná jiné chronické nemoci, zejména revmatická onemocnění (například revmatismus měkkých tkání). Pacienti často navštíví mnoho různých lékařů, než jejich stav začne řešit specialista na fibromyalgii. Této diagnóze se věnují například lékaři z oboru revmatologie.
V současné době se při diagnostice využívají tři hlavní kritéria pro stanovení diagnózy:
1.Kritérium
Index plošné bolesti (WPI) 7 bodů a více + skóre závažnosti příznaků (SSS) 5 bodů a více nebo Index plošné bolesti (WPI) 4-6 bodu + skóre závažnosti příznaků (SSS) 9 bodů a více.
- Index WPI udává počet oblastí těla, ve kterých pacient v posledním týdnu cítil bolest.
- Skóre SSS posuzuje stupeň únavy, pocitu vyspání a kognitivních funkcí v posledním týdnu. Dále posuzuje výskyt bolesti hlavy, břicha a deprese.
2. Kritérium
Generalizovaná bolest ve 4 z 5 částí těla:
- Levá horní oblast (rameno, paže, čelist)
- Pravá horná oblast (rameno, paže, čelist)
- Levá spodní oblast (kyčel, hýždě, noha)
- Pravá spodní oblast (kyčel, hýždě, noha)
- Osa těla – tzv. axiální oblast (krk, záda, hruď, břicho)
3. Kritérium
Doba trvání potíží delší než 3 měsíce.
Tato kritéria sestavila Americká revmatologická společnost a naposledy je aktualizovala v roce 2016. V minulosti se pro diagnostiku používaly jiné nástroje, například hodnocení bolestivosti při zmáčknutí konkrétních bodů na těle (nepřesně a laicky označované jako spouštěcí body fibromyalgie).
Při stanovení diagnózy fibromyalgie je důležité vyloučit jiná onemocnění, která se mohou projevovat podobně. K tomu lékaři využívají především různé krevní testy. Žádné konkrétní zobrazovací metody neumí potvrdit nebo vyvrátit fibromyalgii.
Krevní hodnoty fibromyalgie – posuzuje se například krevní obraz, sedimentace, revmatoidní faktor, hormony štítné žlázy, ukazatele celiakie, hladina vitaminu D a další. [9],[10]
Věděli jste ?
- Podle amerických statistik je fibromyalgie dvakrát častější u žen než u mužů.[11]
- Pacienti s fibromyalgií jsou až třikrát více ohroženi rozvojem deprese než zdraví jedinci. [12]
- Fibromyalgie je velmi poddiagnostikovanou nemocí – v praxi to znamená, že až 75 % osob s fibromyalgií nemá správně stanovenou diagnózu. [13]
Komplikace při neléčení
Fibromyalgie může být záludné onemocnění kvůli široké škále příznaků a možné záměně s jinými nemocemi. Nemoc má významný negativní dopad na kvalitu života, proto je důležité nepodceňovat vlastní pocity a potřeby. Nemoc nemusí být pro okolí patrná a viditelná, proto se pacienti často setkávají s nepochopením a zlehčováním příznaků. Velkým úskalím jsou pak psychologické dopady v podobě deprese a úzkosti. [14]
Neléčená může odstartovat nepříjemnou spirálu problémů.
- Chronická bolest a únava. Omezují aktivitu pacienta, což značně oslabuje celé tělo.
- Zhoršuje se pacientova výkonnost. Přidává se společenská izolace a hromadí se stresové faktory
- Dlouhodobý a nadměrný stres zhoršuje celkový zdravotní stav i vnímání bolesti.
- Fibromyalgie si tedy jednoznačně žádá léčbu pod vedením lékaře. [15]
Chronická bolest
Zhoršení výkonnosti
Stres
Deprese, úzkost
Doporučujeme neodkládat léčbu fybromyalgie
Neodkládejte léčbu fibromyalgie, a pokud máte jakékoliv zdravotní obtíže nebo pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte odborného lékaře. Předejdete tak zbytečným zdravotním komplikacím.
Fibromyalgie léčba
Cílená specifická léčba tohoto chronického onemocnění neexistuje. Terapie fibromyalgie se zaměřuje na zmírňování příznaků a podporu co nejlepšího fyzického i psychického stavu. K tomu se využívá kombinace různých postupů.
Léky
- Pacienti mohou v případě potřeby užívat léky proti bolesti. Opioidy nejsou vhodné kvůli závažným nežádoucím účinkům a vysokému riziku vzniku závislosti. Nejběžnější léky proti bolesti pro fibromyalgii obsahují paracetamol, ibuprofen a naproxen.
- Antidepresiva mohou ulevit od bolesti a únavy spojené s fibromyalgií. Pomáhají také zlepšit spánek.
- Léčba fibromyalgie zahrnuje také léky proti epilepsii, které mohou zmírňovat příznaky nemoci.
Fyzikální terapie
Dobře zvolené cvičení zlepšuje sílu, pohyblivost a vytrvalost. S výběrem vhodné aktivity může pomoci například fyzioterapeut.
Masáže pomáhají uvolňovat svalstvo a měkké tkáně. Zlepšují rozsah pohybu, ulevují od stresu i úzkosti.
Psychologické poradenství
Fibromyalgie má zásadní dopad na psychiku pacientů a kvalitu života. Pravidelný kontakt s psychologem nebo terapeutem může být velmi prospěšný.
Pozor
Léčbu fibromyalgie může určit pouze lékař po zvážení Vašeho celkového zdravotního stavu. Nevyužívejte proto tento článek jako návod pro léčebný postup, ten může stanovit pouze lékař.
Úprava životního stylu
Při fibromyalgii je obzvlášť důležité dbát na péči o tělo i psychiku. Pacienti by se neměli fyzicky ani psychicky přepínat, měli by omezit stres a pravidelně odpočívat. Vhodnou volbou jsou např. dechová cvičení.
Pravidelný a kvalitní spánek je základem režimu, který by měl dodržovat každý fibromyalgik. [16]
Sport může zpočátku zhoršit bolest, ale jedná se o dočasný stav. Pravidelný pohyb často zmírní příznaky nemoci. Doporučuje se plavání, chůze, cyklistika nebo vodní aerobik. Vhodnou volbou je také jóga a tai-či, jelikož kombinují pohyb, hluboké dýchání a meditaci.
Pro pacienty není určena žádná specifická fibromyalgická dieta, ale doporučuje se dbát na zdravý a vyvážený jídelníček. Kvalitní strava s dobrou výživovou hodnotou zajistí správný přísun energie v průběhu celého dne a dovolí lépe zvládat nástrahy nemoci. [17]
Fibromyalgie a invalidní důchod
Přestože toto onemocnění může kvůli silným bolestem a dlouhodobé únavě výrazně omezit pracovní možnosti a způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost, obvykle nevede k invaliditě. [18]
Fibromyalgie novinky
Přestože se lékaři a vědci věnují výzkumu této nemoci s cílem přinést nejnovější lék na fibromyalgii, žádná zásadní inovace v oblasti léků zatím nepřichází.
- Slibné výsledky ale přináší nový laserový přístroj, který dokáže významně zmírnit bolest u velkého procenta pacientů.
- V klinické studii uvádělo zlepšení stavu po laserové terapii 87 % pacientů. [19]
Další metodou, která je ve fázi testování a ulevuje pacientům od bolesti, je světelná terapie zeleným světlem.
- Pacienti využívají zelené LED svítidlo v tmavé místnosti alespoň hodinu denně, zatímco se věnují nenáročným činnostem, jako je čtení nebo poslech hudby. Výsledkem je snížení bolesti a méně časté bolestivé epizody. [20]
Mýty a fakta o fibromyalgii
K fibromyalgii se pojí dva časté mýty.
O pacientech s touto nemocí se říká, že žádný skutečný zdravotní problém nemají a že jde jen o jejich nastavení „v hlavě“. Důvodem je pravděpodobně fakt, že neexistují žádné speciální testy nebo vyšetření k diagnostice fibromyalgie. Onemocnění má ale jasně daná diagnostická kritéria a škály, které mohou fibromyalgii potvrdit.
Fibromyalgie se někdy mylně považuje za maskovanou depresi. Pravda je taková, že zdaleka ne každý pacient s fibromyalgií má depresivní poruchu. Depresí trpí přibližně 40 % pacientů. Existuje ale i mnoho osob s depresí, které nemají žádné chronické bolesti nebo jiné příznaky fibromyalgie. [21]
Podpora pacientů s fibromyalgií
Komunitní a online podpora je při fibromyalgii velmi důležitá. Pacienti mají příležitost sdílet svoje zkušenosti se zvládáním nemoci. Lidé, kteří se s nemocí potýkají již delší dobu, se mohou podělit o osvědčené tipy na téma „co mám dělat, když mě bolí celé tělo“.
V pacientských spolcích a organizacích se angažují také odborníci, kteří poskytují poradenství ve zdravotní, sociální i právní oblasti. V Česku působí například Spolek fibromyalgie ČR, který se věnuje osvětě, podpoře pacientů i jejich rodin a zároveň spolupracuje s lékaři a pracovišti zaměřenými na léčbu fibromyalgie. [22]
,[23]Pozn: Fibromyalgie zkušenosti pacientů jsou pro ostatní osoby s touto nemocí velmi cenné.
Důležité upozornění při řešení fibromyalgie
- Fibromyalgie je chronické onemocnění charakterizované bolestí svalů. Další příznaky zahrnují poruchy spánku, poruchy pozornosti a různé psychické obtíže.
- Léčba fibromyalgie spočívá pouze ve zmírňování příznaků a podpoře fyzické i psychické kondice. Specifické léky na fibromyalgii neexistují.
- Pro pacienty je důležitý zdravý životní styl – měli by dbát na dostatek spánku a odpočinku, omezit stres na minimum a věnovat se pohybovým aktivitám, které jim vyhovují.
Shrnutí a doporučení při řešení fibromyalgie
Navštivte lékaře
Léčbu fibromyalgie vždy určuje lékař na základě celkového vyšetření, zhodnocení vašeho zdravotního stavu a po stanovení přesné diagnózy.
Kauzální léčba fibromyalgie
Po celkovém vyšetření vám lékař doporučí léčbu příčiny fibromyalgie. V souvislosti s tím vám také doporučí případnou úpravu životního stylu a další postup řešení.
Tlumení bolestí
Symptomatická léčba je zaměřena na projevy či příznaky (symptomy) onemocnění. Taková léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života a v průběhu onemocnění podpořit komplexní léčbu.
Zdroje, odkazy a literatura
[1] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[2] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[3] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[4] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[5] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[6] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[7] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[8] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[9] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[10] 2016 Fibromyalgia Diagnostic Criteria. Clarkson University, 2024. Dostupné na: https://people.clarkson.edu/~lrussek/2016FMS.pdf
[11] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[12] Fulghum Bruce D. Fibromyalgia and Depression. WebMD, 4. srpna 2022. Dostupné na: https://www.webmd.com/fibromyalgia/fibromyalgia-and-depression
[13] Spolek fibromyalgie ČR, 2024. Dostupné na: https://spolek-fibromyalgie-cr.webnode.cz/
[14] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[15] Fulghum Bruce D. Fibromyalgia and Depression. WebMD, 4. srpna 2022. Dostupné na: https://www.webmd.com/fibromyalgia/fibromyalgia-and-depression
[16] Fibromyalgia. Mayo Clinic, 26. října 2021. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
[17] Cherney K., Holland K., Watson S. Everything You Need to Know About Fibromyalgia. Healthline, 25. července 2024. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
[18] Promítnutí pokroků lékařské vědy do funkčního hodnocení zdravotního stavu a pracovní schopnosti ve vztahu k zdravotním postižením podle Mezinárodní klasifikace nemocí a s přihlédnutím k Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností. Ministerstvo práce a sociálních věcí, 2008. Dostupné na: https://www.mpsv.cz/documents/20142/955430/MPSV_A3.pdf
[19] Licholai G. New Therapeutic Promise For Fibromyalgia. Forbes, 6. května 2024. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/greglicholai/2024/05/06/new-therapeutic-promise-for-fibromyalgia/
[20] Casting a green light on fibromyalgia, the invisible disease. 7. září 2023. The University of Arizona Health Sciences, 2024. Dostupné na: https://healthsciences.arizona.edu/news/stories/casting-green-light-fibromyalgia-invisible-disease
[21] Frysh P. Fibromyalgia: Myths and Facts. WebMD, 25. května 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/fibromyalgia/fibromyalgia-myths-facts
[22] Fibromyalgia Online Community. WebMD, 29. února 2024. Dostupné na: https://www.webmd.com/fibromyalgia/fibromyalgia-finding-help-index
[23] Spolek fibromyalgie ČR, 2024. Dostupné na: https://spolek-fibromyalgie-cr.webnode.cz/
Ohodnoťte článek |
|
5/53 recenze
|
Jak tlumit bolesti?
Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti. Taková léčba může navíc podpořit komplexní léčbu a výrazně zlepšit kvalitu života.
Základní princip
Základní principem 3D pulzní magnetoterapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy pronikají přes oděv i přes celou hloubku tkáně až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.
Jaké jsou efekty 3D magnetoterapie?
- Pomáhá tlumit bolest.
Jak se terapie aplikuje?
Aplikace je velmi jednoduchá. Na přístroji vyberete požadovaný terapeutický efekt a připojený aplikátor přiložíte na místo potřebné aplikace. Magnetoterapie se obvykle aplikuje 2 x denně 20 minut.
Rádi Vám pomůžeme bezplatně si tuto metodu vyzkoušet a případně Vám poradíme, který přístroj si pořídit.