Působení pulzní magnetoterapie se dělí na několik základních efektů. Tyto efekty jsou klíčové pro účinnost léčby.
Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie (PEMF), díky elektromagnetické indukci, podmiňuje vznik proudu v nervových vláknech. Tento indukovaný proud způsobuje blokování průchodu bolestivých počitků z místa bolesti přes míchu až do mozkových center. V důsledku tohoto a některých dalších mechanizmů dochází k potlačení bolesti. Mezi tyto další mechanizmy patří zvýšená tvorba endorfinů, potlačení zánětu a otoku. Dále se také uplatní myorelaxační mechanismus neboli uvolňování svalového tonu (napětí).
Zvýšené vyplavování endorfinů a regulace přesunu kalciových iontů přes buněčnou membránu se také podílí na vazodilataci, analgetickém efektu a zklidnění.
Po aplikacích pulzní magnetoterapie (PEMF) byla prokázána zvýšená aktivita laktát-dehydrogenázy v exponovaném svalstvu. Laktát-dehydrogenáza podmiňuje odbourávání kyseliny mléčné, která provokuje nervové receptory a způsobuje bolest.
Pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF) s vhodně nastavenými parametry působí proti takzvanému penízkovatění neboli shlukování erytrocytů, které přenáší kyslík v krvi. Výsledným účinkem je opětovné rozptylování jednotlivých erytrocytů a tím se zvětšuje plocha schopná vázat kyslík. Krev, která prošla vhodným pulzním magnetickým polem, tak vykazuje schopnost lépe se okysličovat a přenášet kyslík do tkání.
Při působení pulzního magnetického pole (PEMF) dochází k aktivaci parasympatiku a k refluxu Ca2+ iontů, což vede k povolení svaloviny cév (zejména prekapilárních svěračů) a k následné vasodilataci.
Aplikace nízkofrekvenčního pulzní magnetického pole (PEMF) ovlivňuje polarizaci červených krvinek kladným nábojem. Polarizace krvinek působí na svalový tonus jemných cév, tepének a vlásečnic (kapilár). Dochází tak k rozšíření tohoto krevního řečiště (vasodilataci a zlepšení mikrocirkulace) a tím k dokonalejšímu zásobení tkání okysličenou krví a živinami. Zlepšená mikrocirkulace přispívá i k rychlejšímu odvodu toxických látek a metabolitů z tkání.
Pulzní magnetoterapie (PEMF) dále významně zvyšuje parciální tlak kyslíku a ovlivňuje plasticitu neboli pružnost krvinek. Pružnější krvinky pak mohou lépe procházet krevním řečištěm. Při dlouhodobých aplikacích této metody navíc dochází také neovaskularizaci, tedy k rychlejší tvorbě nových cévek.
Vlivem aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) se zároveň snižuje riziko tvorby krevních sraženin (trombů).
Pulzní magnetoterapie (PEMF) rovnoměrně prostupuje lidskou tkání a může tak působit, jako jedna z mála metod, také v místě vnitřních zánětů.
Tam, kde je pulzní magnetoterapie (PEMF) aplikována, působí na každou buňku a indukuje v ní slabé elektrické proudy. Díky této indukci elektrických proudů, dochází ke změnám povrchových potenciálů buněk a ke změnám propustnosti buněčných membrán. Podporuje se tak zvýšená látková výměna, prokrvení a okysličení buněk. Základem každého detoxikačního procesu je právě lepší zásobení živinami a lepší odvádění metabolických zplodin z tkání.
Hlavní detoxikační orgán v těle jsou játra, a proto se doporučuje při aplikacích pulzní magnetoterapie (PEMF) zaměřit právě na ně. Činnost jater podporuje také dostatečná hydratace a k tomu lze využít tekutin, u kterých proběhla takzvaná magnetizace. Jedná se o proces, kdy působením pulzního magnetického pole na vodu dochází ke změnám struktury vody. Tato voda má mimo jiné lepší schopnost vázat na sebe molekuly kyslíku a je měkčí, a tak lépe rozpouští a odvádí odpadní látky a další metabolity.
Otok je způsoben poruchou krevního oběhu na úrovni krevních kapilár s následným hromaděním tekutiny mezi buňkami.
Aplikace pulzní magnetoterapie mají za cíl působit proti hlavním příčinám otoků, tedy proti zvýšenému krevního tlaku ve vlásečnicích (nejmenších krevních cév v těle), proti poruchám odtoku tekutin z tkáně a také proti případnému zvýšení propustnosti stěn vlásečnic.
Důležitou roli u protiotokového efektu pulzní magnetoterapie (PEMF) hraje zlepšená perfuze, tedy lepší průtok tkáněmi.
Zrychlení látkové výměny po aplikaci pulzní magnetoterapie (PEMF) umožní rychlejší vstřebávání otoků a v dané oblasti zároveň dochází k výraznému protizánětlivému a proti bolestivému působení.
Protiotokový efekt pulzní magnetoterapie (PEMF) vychází z kombinací efektů vasodilatačního a regeneračního a je nezbytnou součástí procesu hojení.
Působením pulzní magnetoterapie (PEMF) se urychluje odplavování kyselých metabolitů, které způsobují bolestivé dráždění ve svalech a v místech chronických zánětů.
Odplavování těchto metabolitů je dáno zlepšenou perfuzí (zlepšený průtok tkáněmi) a zvýšenou aktivitou laktát-dehydrogenázy, která podmiňuje odbourávání kyseliny mléčné.
Vlivem aplikací pulzní magnetoterapie (PEMF) se výrazně zmenšuje svalový spazmus (křeče). Dále terapie snižuje radikulární (kořenové) dráždění, které často způsobuje brnění a pulzující či pálivou bolest.
Tím, že pulzní magnetoterapie (PEMF) potlačuje bolesti, dochází k úpravě reflexních změn organizmu. Úpravou těchto reflexů organizmu povolují svalové spazmy neboli kontraktury a křeče. Výsledkem tohoto uvolnění je další tlumení bolesti.
Aplikace pulzní magnetoterapie (PEMF) tedy vede k uvolnění kosterního svalstva a zlepšení hybnosti. Toto zlepšení hybnosti umožní další rozšíření terapie například v podobně snazšího rehabilitačního cvičení.
Hojivý a regenerační efekt pulzní magnetoterapie (PEMF) na kosti a měkké tkáně je vysvětlován nespecifickým podrážděním cytoplazmatické (buněčné) membrány. Na této membráně dochází k aktivaci metabolického řetězce, jehož klíčovým bodem je změna poměru cAMP a cGMP, tedy změna poměru mezi cyklickým adenosinmonofosfátem a cyklickým guanosinmonofosfátem.
V případě využití regeneračního efektu u kostí vedou aplikace ke zvýšení aktivace osteoklastů a k následnému nastartování procesu obnovy kostní tkáně. Pulzní magnetoterapie (PEMF) výrazně zrychluje hojení, aktivuje tvorbu nové tkáně, zvápnění a vede ke zvýšení citlivosti na parathormon, který mimo jiné pomáhá kontrolovat hladinu vápníku v těle.
Lepší prokrvení tkání a větší saturace kyslíkem napomáhá k rychlejšímu ústupu zánětů ve všech tkáních a dochází zároveň k potencování účinku případné antibiotické léčby.
Významně se urychluje i hojení poškozených periferních nervů a dochází k urychlení regenerace neurofibril (vláken v neuronech) a k urychlení růstu centrálních axonů (vlákna vycházející z buněk).