Tinnitus (ušní šelesty, pískání v uších)

Editor: | 22 března 2019

Slyšíte šumění, hučení nebo pískání v uších? Všechny tyto a další nepříjemné zvuky v uších nebo hlavě mohou doprovázet onemocnění zvané ušní šelest neboli tinnitus.

Tinnitus - popis pískání v uších
Obrázek: Tinnitus (ušní šelesty, pískání v uších)

Hledáte řešení tinnitu?

Chcete si ulevit od potíží?

Popis tinnitu a příčiny vzniku

Tinnitus je sluchový vjem, který nemá zvukový zdroj ve vnějším prostředí člověka. Jeho zdroj může být ušní i mimoušní.

Tinnitus může být doprovázen i závratí (motáním hlavy), způsobuje úzkosti a nespavost. Projevy se zpravidla zvýrazňují a prohlubují při psychické zátěži.

Objektivní tinnitus představuje vzácný jev, kdy zvuky slyší i vyšetřující. Objektivní forma příznaku se zpravidla váže k narušení tvaru některé z částí sluchového ústrojí. Může se jednat například o zející Eustachovu trubici, záškuby patrového svalstva, cévní výduť v blízkosti ucha a jiné příčiny.

Subjektivní tinnitus slyší pouze pacient. Subjektivní příznak je velmi rozšířen. Může být spojen například se sluchovou poruchou, poruchou prokrvení vnitřního ucha, záněty, poškozením sluchu silným zvukovým podnětem, profesionální nedoslýchavostí, úrazy ucha a řadou dalších.

Tinnitus může vyvolat také například stres, hluk, kouření, alkohol, drogy, vysoký krevní tlak, cévní nebo srdeční onemocnění, postižení krční páteře, mozkové nádory, hormonální poruchy.

Tinnitus, neboli ušní šelesty, představují příznak doprovázející řadu onemocnění. Ušní šelesty se mohou vyskytovat například jako součást Menierovy nemoci. Ušní šelesty jsou však zaznamenávány i v případech, kdy je sluch bez známek postižení.

Nad 60 let věku jeho výskyt narůstá.

Léčba tinnitu – řeště Vaše potíže

Strategie řešení tinnitu jsou stejně různé, jako jeho příčiny. V rozhovoru s pacientem jsou zkoumány subjektivní vlastnosti šelestů.

Jsou provedena audiometrická vyšetření (k určení rozsahu postižení sluchu) a případně doplňkově otomikroskopická vyšetření a vyšetření převodního systému ucha (podrobné vyšetření uší mikroskopem). Často je nutné zapojit neurologické, interní, oční a psychiatrické vyšetření.

Pokud je objevena příčina tinnitu, spočívá léčba právě v jejím odstranění.

U chronických forem bez zjevné příčiny je nutné zmírnit příznak například zařízením k maskování zvuků, nebo takzvaným kochleárním implantátem.

V posledních letech je aplikována metoda k řešení chronického tinnitu v podobě stimulace mozkové kůry v oblasti levého spánkového laloku 3D pulzní terapií.

3D pulzní terapie Biomag pomáhá řešit tinnitus.

Vysvětlení vybraných pojmů:

 • Kochleární implantát – ušní implantát, který ve vnitřním uchu nahrazuje funkci šneka.
 • Audiometrická vyšetření – vyšetření k určení rozsahu postižení sluchu.
 • Otomikroskopické vyšetření – podrobné vyšetření uší mikroskopem.
 • Eustachova trubice – sluchová trubice, spojuje nosohltan a dutinu středního ucha.

Patentovaná 3D pulzní terapie Biomag. Jak působí?

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě tinnitu? 

 • Pomáhá zlepšit průtok krve drobnými tepénkami a kapilárním řečištěm.
 • Zlepšuje podmínky pro normální funkci.
 • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
 • Jedná se o řešení bez dalších léků.
 • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) na tinnitus jsou podloženy mnoha studiemi. Například klinická studie z roku 2006 provedená autory působící na Katedře psychiatrie, psychosomatiky a psychoterapie v německém Regensburgu prokazuje, že stimulace pulzní terapií může efektivně léčit chronický tinnitus. Z uvedeného vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag může zmírnit projevy tinnitu a oslabit vnímání příznaků. Více o vědecké studii.

 

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

 

S přístrojem Biomag jsem spokojen. Využívám ho při bolestech kyčlí, kolen, beder, zánětu prostaty, tinnitusu a magnetizaci pitné vody.

Karel Suk, Velký Borek

Biomag mi pomáhá na uši – tinnitus, páteř, ramena a klouby a řekla bych i na vyšší tlak a zklidnění.

Hana Skřiváčková, Rokytnice nad Jizerou

Pristroj používam na bolesti chrbtice, šumenie v ušiach, vysoký tlak, kĺby.

Emília Dobríková, Sliač

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocnění
a potíže:

 • Diabetes
 • Bolesti páteře
 • Bércové vředy
 • Vysoký tlak
 • Karpální tunel
 • Artrózy kloubů
 • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii.

Zákazník

Zanechte kontakt našemu specialistovi

 • ✓ Poskytne veškeré informace, které Vás zajímají
 • ✓ Posoudí Vaše zdravotní potíže
 • ✓ Pomůže s výběrem nejvhodnějšího přístroje
 • Umožní vyzkoušení a případně pro Vás zajistí objednání přístroje

Položky označené* jsou povinné.

Zásady ochrany osobních údajů zde.Informativní dodatek ke zpracování osobních údajů zde.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tento web je určen primárně pro odborníky ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Čtením tohoto webu, tedy kliknutím na tlačítko "Ano", potvrzujete, že:
1) jste seznámen/a s definicí odborník dle zákona č. 40/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
2) jste seznámen/a s riziky, jímž se jiná osoba, než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené převážně pro odborníky ve zdravotnictví.

x